Usulsüz şekilde kumları alınan Salda Gölü’nde son durum

Salda Gölü - Burdur

Burdur’daki Salda Gölü’nde yüklenici bir firma tarafından iş makinesi ve kamyonlar ile başka noktaya taşınan kumlar el arabası, kürek ve tırmıklarla yapılan jeoekolojik restorasyonun ardından eski yerine alındı. Salda Gölü eski görüntüsüne kavuşmayı bekliyor.

Beyaz ve ince kumu ve turkuaz rengi suyu ile dikkat çeken Türkiye’nin Maldivleri olarak ün kazanan Salda Gölü’nde yapılması planlanan Millet Bahçesi projesi kapsamında çalışma yürüten yüklenici firma, 14 Nisan’da iş makinesi ve kamyonlar ile alandaki kumları 5 kilometre uzağa gölün başka noktasındaki kıyıya götürdü.

Olayın sosyal medyada gündem olmasıyla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inceleme başlattı. Yüklenici firma yetkilileri hakkında soruşturma başlatılırken, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkilileri de olayın hemen ardından alana gelerek, zarar tespiti için kot incelemesi yaptı.

Bilim insanlarının gözetiminde yapılan çalışma kapsamında kumlar Beyaz Adalar bölgesindeki yerlerine kürek ve tırmıklarla yürütülen titiz çalışmayla yerleştirildi.

Salda Gölü’nün orjinal halini henüz alamadığı kaydeden bilim insanları, geri taşıma işlemini başarı bulduklarını ve belli bir süre sonra kumsalın zeminin daha da düzelme beklediklerini belirtti.

NELER OLMUŞTU? SALDA GÖLÜ İLE İLGİLİ KRONOLJİK HABER SIRALAMASI