Avrupa Birliği üyesi ülkeler ne zaman turist almaya başlayacak?

Türk vatandaşlarına transit uçuşlarda vize uygulamaya başladı
Türk vatandaşlarına transit uçuşlarda vize uygulamaya başladı

Bazı AB üyesi ülkeler şimdiden sınırlarını açacağı tarihi belirledi. AB Komisyonu birlik içinde seyahatin yeniden sağlanmasıyla salgının ekonomik etkilerinin yumuşatılmasını hedefliyor. 

  • İtalya 3 Haziran’dan itibaren turist kabul edecek.
  • Avusturya Almanya’ya sınırını 15 Haziran’da açacak.
  • Hollanda da 1 Temmuz’dan itibaren kamp alanlarını turistlere kiralamaya başlayacak.
  • Almanya ise 15 Haziran itibariyle dünya genelinde yaptığı seyahat uyarısını kaldıracak ve tek tek ülkeler için seyahat tavsiyelerinde bulunacak.
  • AB Komisyonu birliğe üye olmayan ülkelere sınırların 15 Haziran’dan sonra açılmasını tavsiye etti.

AB TURİZM BAKANLARI ALINACAK ÖNLEMLER İÇİN GÖRÜŞMELERE DEVAM EDİYOR

©Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Avrupa Birliği (AB) turizm bakanları yarın yaz tatili gündemiyle bir toplantı düzenleyecek. Video konferans aracılığıyla düzenlenecek zirvede AB Komisyonu’nun sınırların kademeli olarak açılması ve turistik yerlerdeki güvenlik ile hijyen önlemlerini içeren önerileri ele alınacak.

BİRLİK İÇİNDE SEYAHAT ÖNCELİKLİ KONU

AB Komisyonu birlik içinde seyahatin yeniden sağlanmasıyla salgının ekonomik etkilerinin yumuşatılmasını hedefliyor. Ancak salgında olası ikinci dalgayı önlemek için de kapsamlı önlemler alınması isteniyor. Bunların başında da tatil yerlerinde, tesis ve otellerde sosyal mesafe ile hijyen kurallarının uygulanması geliyor. Koşulları oluşturabilmek için de gelen turist sayısının sınırlandırılması gerekeceğine dikkat çekiliyor.

HAVALİMANLARI VE UÇAKLARDA SIKI TEDBİRLER 

AB Komisyonu ayrıca havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu getirilmesini istiyor. Uçaklarda, hastanelerde kullanılan tipte klima ve havalandırmanın tesis edilmesi de öneriler arasında. Yolcular arasında bir koltuk boş bırakılarak sosyal mesafeye de dikkat edilmesi planlanıyor.