Rus turistler Ağustosta mı gelecek?

Salgın sürerken, Türkiye’ye en çok turist gönderen ülke olan Rusya ile uçuşların ne zaman başlayacağı merak konusu. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, olası tarih ve alınacak tedbirleri İzvestiya’ya anlattı. Uzmanlar Türkiye’nin Rus turistler için ağustostan önce açılmayacağı aktardı.

Sputnik’te yer alana habere göre, İzvestiya’ya konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin Rus turistler için kapılarını açmaya hazırlandığını, ancak bu konuda dikkatli davrandığını ifade etti.

ERSOY,  RUS TURİST İÇİN TEMMUZ ORTASINI İŞARET ETTİ

Ersoy, “Türk Hava Yolları (THY) 10 Haziran’dan itibaren uluslararası uçuşlara yeniden başlayacak, ancak Rusya’nın bu ülkeler arasında olması pek muhtemel değil” dedi. Ersoy, Türkiye’nin Rusya ile uçuşların ancak temmuz ortasında başlayabilmesini umduğunu belirtti.

‘Türkiye’ye gelecek turistlerin virüs taşımadıklarını belgelemesi gerekiyor’

Ersoy’un açıklamasına göre, Rusya’dan Türkiye’ye gelecek tüm turistlerin Kovid-19 taşımadıklarına dair bir belgeye sahip olması gerekiyor. Yolcuların Türkiye’ye iniş yapmadan en geç 72 saat evvel test yaptırması zorunlu olacak. Turist, virüs taşımadığına dair belgeye sahip değilse, havalimanında test yapılabilecek, yoğun havalimanlarına seyyar laboratuvarların yerleştirilmesi planlanıyor.

Yapılacak ekspres testler 5-6 saat içinde sonuç veriyor, ancak bu süre zarfında turistin nerede olacağı konusunda bir bilgi verilmedi.

‘Virüs tespit edilirse otelde karantina uygulanacak’

Ersoy ayrıca Türkiye’ye girişlerde zorunlu tutulan iki haftalık karantina süresinin de kaldırılmasının planlandığını söyledi. Ancak virüs saptanırsa turistin iki haftayı otelinde karantinada geçirmesi gerekecek.

Testler ücretli mi ücretsiz mi?

Öte yandan Ersoy testlerin ücretli mi ücretsiz mi olacağı konusunda bir bilgi vermedi.

Ancak örneğin, Avusturya’da ülkeye giren herkesin sınırda 190 Euro karşılığında test yaptırması zorunlu tutuluyor.

TÜRKİYE RUS TURİSTLER İÇİN AĞUSTOSTAN ÖNCE ZOR

Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı: Türkiye, Rus turistler için ağustostan önce açılmaz

Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı Yuriy Barzıkin de Türkiye’nin Rus turistler için ağustostan önce açılmayacağını düşündüğünü belirtti.

İÇ TURİZM TEMMUZDA, YURT DIŞINA GİDİŞ İSE AĞUSTOSTA BAŞLAR

Barzıkin, “Objektif açıdan bakacak olursak, Rusya’da bile turistik bölgeler kapalı ve ancak haziran-temmuza doğru açılacaklar. Yurtdışına yönelik turizm ağustostan önce kesinlikle başlamaz” dedi.

  • Türkiye’ye 2019 yılında Rusya’dan 7 milyon turist gelmişti.
  • Bu sayı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 17.4 daha fazla.
  • Rus turistler, Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 16’sını oluşturuyor ve bu anlamda ilk sırada yer alıyor.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre, ülkenin 2019’daki turizm geliri 34.5 milyar dolar oldu.