Restoranlar belirlenen kurallar dahilinde açılıyor

Coronavirus salgınında normalleşme süreci başlarken restoran ve turizm işletmeleri hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyarak açılmaya hazırlanıyor.

Turizmci Dr. Cem Kınay’ın online “Yeni Gastronomi” konulu söyleşisine katılan Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, turizm ve gastronomi sektöründe öne çıkan yeni trendlerin neler olduğunu söyledi. Demirer, ayrıca salgın nedeniyle zor günler yaşayan restoran ve turizm işletmelerinin ne gibi önlemler alarak faaliyete geçeceğini kaydetti.

İşte Kaya Demirer’in konuyla ilgili dikkat çektiği o detaylar:

– İşletmeler Kültür ve Turizm Bakanlığının belirlediği kurallar çerçevesinde hizmet verecek.
– Salgın sonrası yerel ve bölgesel turizm girişimleri ön plana çıkacak.
– Gelecek, geçmişin yalınlığını özleyen bir noktada. Özellikle gastronomide bu durum böyle. Maharet sadeliği, güzel ve mükemmel bir şekilde sunabilmek. Bir restoranın, bir şefin önemli özelliği bu. Bu önümüzdeki dönem için yeni bir trend olacak.
– Restoran ve işletmeler sıkıntılı bir şekilde açılacak. Haziran’ın 15’ine kadar restoranlar açılır.
– İçişleri Bakanlığının kararnamesiyle kapatıldık, Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı genelgeyle de açılacağız. Genelge yayımlandı. Tabii ki yavaş yavaş açılacak. Sağlık Bakanlığının insan sağlığı noktasında belirlediği kriterler uygulanacak.
– Türkiye’de 100 bine yakın yeme-içme işletmesi var. Koronavirüsle mücadele sürecinde hem işletme çalışanlarına hem de vatandaşlara önemli sorumluluklar düşüyor.
– Sürecin başarıyla atlatılması için bilinçli tüketici ve işletmelere ihtiyaç var.
– Bir dönem boyunca bu kuralları uygulamalıyız. Salgın yavaşladıkça ve bitme noktasına geldikçe kurallar gevşeyecek. Açılış için belirlenen sosyal mesafe kuralları belli. Sandalyeler arası 60 santimetre, masalar arası bir buçuk metre olacak.


BUNLAR DA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR