YHT seferlerinde HES kodu seyahat etmek için yeterli değil!

Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile seyahat etmek isteyen vatandaşlar Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya aldığı HES kodunun yanı sıra “Seyahat İzin Belgesi” de almak zorunda. Tren seferleri için biletler bugün satışa sunuldu.

28 Mayıs’ta başlayacak olan YHT seferleri ile ilgili biletlerin nasıl alınacağı merak edilir oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş, Hayat Eve Sığar (HES) koduyla YHT biletlerinin nasıl alınacağına dair anlatım videosu paylaştı.

Haber önerisi: Ulaştırma Bakanı YHT seferleri için tarihi açıkladı

Paylaşılan videoda, “Seyahat İzin Belgesi” bulunan vatandaşların, ayrıca HES uygulaması üzerinden aldığı kodla biletleri nasıl alacağı anlatıldı.

HES KODU “SEYAHAT İZİN BELGESİ” YERİNE GEÇMİYOR

Ancak videoda dikkat çeken kısım HES uygulamasından alınan kodun “Seyahat İzin Belgesi” yerine geçmediği ve şehirler arası seyahat kısıtlaması bulunan vatandaşların sadece HES koduyla seyahat edemeyeceklerini bildiren ifadeler oldu.

BİLETLER SATIŞA AÇILDI

Demiryolu sektöründe ise konvansiyonel ve YHT hatlarında 28 Mayıs itibarıyla başlaması planlanan seferler için hazırlıklar sürdürülüyor. Yapılacak tren seferleri için biletler bugün satışa sunuldu.

Normalleşme sürecinde YHT’ler 28 Mayıs’tan itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak. YHT’ler, “ara durak” olarak nitelendirilen bölgelerde ya da duraklarda durmayacak.

Tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak.

Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi hatlarında bu süreçte seferler durdurulmazken, sefer sayılarının yavaş yavaş artırılması öngörülüyor.

Hem hava hem de demir yolunda bilet satış işlemleri yolcuların Kovid-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden Hayat Eve Sığar (HES) koduyla gerçekleştirilecek. Giriş çıkış yasağı olan iller için ise “seyahat izin belgesi” alınması da gerekiyor.