“Herkesin tatile gitmesi gerekmiyor!”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yaz tatiline gidecekler için uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan, turizm sezonunun açılmasını dört gözle bekleyenler için gidecekleri yerde nüfus yoğunluğundan kaynaklanabilecek durumlara dikkat etmeleri gerektiğini belirterek Normalde yüz bin nüfuslu yerlerde sağlık alt yapısı yetersiz. İyice düşünmelerinde yarar var. Herkesin mutlaka tatile gitmesi gerekmiyor. Evde kalmak tatile gitmekten daha sağlıklı” dedi.

Havuz ve denizden virüs bulaşma olasılığı hakkında bir korkularının olmadığını da ifade eden Ceyhan, yine de yüzerken mesafenin korunmasına dikkat çekti. Ceyhan sözlerine şöyle devam etti:

Temizliğe çok dikkat edecekler

“En çok korkulan şey yine, solunum yolunda bir virüs taşıyan kişinin ağzından, burnundan çıkan damlacıklarla bulaşmış herhangi bir yere değdirip ağza buruna götürme şeklindeki bulaşma. Sosyal mesafeye dikkat edecekler. İnsanlar, suya girmedikleri zaman maske takacaklar. Otelde herhangi bir yeri ellediklerinde ellerini temizlemeden ağızlarına, burunlarına götürmeyecekler. Yoksa gıdadan, sudan bulaş gibi bir olay pek söz konusu değil.

Tuzlu suda virüsün daha az yaşadığı gibi bir şey gösterilmedi

Zaten mantıken de pek söz konusu değil. Dolayısıyla deniz suyunun virüsü öldürücü bir etkisi yok. Ancak her zaman, havuza kıyaslarsanız deniz daha temizdir. Onu tercih etmekte yarar var.”


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR