Almanya’da rezervasyon iptallerinin yol açtığı zarar açıklandı

Coronavirus pandemisi nedeniyle iptal edilen rezervasyonların, Alman seyahat endüstrisine yol açtığı gelir kaybının 1.8 milyar Euro seviyesinde olduğu belirtildi.

Coronavirus pandemisinin Alman tur operatörleri ve seyahat acentelerine yönelik mali zararlarının boyutu, sektörel araştırma kuruluşu Travel Data + Analytics (TDA) tarafından hazırlanan araştırma sonuçlarıyla ortaya çıktı.

Alman seyahat endüstrisi, büyük ölçekli tatil iptalleri nedeniyle Mart ayından bu yana 1.8 milyar €’dan fazla gelir kaybı yaşadı.

REZERVASYONLAR YÜZDE 94 AZALDI

TDA’nın açıkladığı verilere göre, bu yıl Nisan ayı sonuna kadar yapılan yeni rezervasyonlar, geçen yıl gerçekleşen rezervasyon seviyesinin sadece %6’sına denk geldi. Bu rezervasyonların %80’i ise Alman acentelere yeni bir gelir oluşturmadı. Bu rezervasyonlar daha önce yapılan Mart – Haziran dönemindeki rezervasyonların, tarihlerinin revize edilmesi şeklinde gerçekleşti. Bu veriler şu an için sektördeki nakit akışının sıfır noktasına yaklaştığını, durma noktasına geldiğini gözler önüne seriyor.

REZERVASYON İPTALLERİNDEN 3 AYDA 1.8 MİLYAR EURO KAYIP

Düşük sezon olarak nitelenen Mart ve Nisan aylarında iptal edilen rezervasyonların maddi boyutu yaklaşık 900 milyon € iken, TDA’nın seyahat talebinin artmaya başladığı Mayıs ayında iptal edilen tatil gelirinin ise 947 milyon € ‘ya ulaşacağı tahmin ediliyor.

İLK SIRADA CRUISE TATİLLERİ YER ALDI

27 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında iptal edilen rezervasyonlar için; tatillerini yeniden planlayan ve tatillerinin tarihlerini revize eden Alman tatilcilerin %22’si tatil tarihi için önümüzdeki kış sezonunu belirlerken; %38’si tatillerini 2021 yazına erteleme kararı verdi.

Bu veriler doğrultusunda Alman tur operatörleri ve cruise firmaları, müşterileri için 2021 yılının Ekim ayına kadar rezervasyonlarını yeniden planlamalarına olanak tanıyan düzenlemelerde bulundu.

YENİDEN GERÇEKLEŞEN REZERVASYONLARIN SEGMENTLERE GÖRE DAĞILIMI

İptal edilip yeniden gerçekleşen tatil rezervasyonlarının %44’ü kruvaziyer turları, %23 klasik paket tur tatilleri, % 18’i ise tur operatörü vasıtasıyla gerçekleştirilen otel konaklamaları olarak gerçekleşti.

Yeniden planlanan tatillerin önemli bir kısmının cruise tatilleri olmasının nedenleri arasında: kruvaziyer segmentindeki rezervasyonların daha önceden ve planlamaların uzun vadeli olarak yapılması, Amerika merkezli cruise firmalarının müşterilerinin tatillerini iptal etmesinin önüne geçmek için yeniden rezervasyon yapmalarına teşvik edecek indirim ve fırsatlar sunması oldu.