Türkiye sağlık turizminde kapılarını tüm ülkelere açıyor

Normalleşme sürecinde sağlık turizmi kapsamında belirlenen 31 ülkeye kapılarını açmaya hazırlanan Türkiye, bu kapsamı “tüm ülkelerden gelecek hastalar” şeklinde değiştirdi.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) ile birlikte 81 ilin valiliklerine “Kovid-19 Pandemisi Süresince Uluslararası Sağlık Turizmi Kapsamında Ülkemize Gelecek Hasta ve Hasta Yakınları Hakkındaki Tedbirler”i içeren yeni bir yazı gönderdi.

Uluslararası sağlık turizmi kapsamında hasta kabul edilecek ülkeler, hasta kabul edilecek branş ve alanlar, hasta ve refakatçilerinin Türkiye’ye giriş yapabileceği kara yolu ve hava yolu noktaları ile hasta ve refakatçilerinin kabul edileceği hastanelere ilişkin şartların yer aldığı yazıda Türkiye’den sağlık hizmeti almak isteyen hastaların, koronavirüs hastalığı ile mücadele süresince kabul şartları, ülkeye girişleri, hastaneye yatış, tedavi, taburculuk ve izolasyon kuralları ile hasta ve refakatçilere yönelik alınacak tedbirlerde ifade edildi.

Giriş yapacakları havalimanı ve sınır kapıları sayısı arttırıldı

Daha önce 2 havalimanı ve 2 sınır kapısı olarak giriş yapabileceği belirlenen hasta ve refakatçiler, Hava yoluyla girişlerde İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı ve Antalya Hava Limanı; kara yoluyla giriş için ise Kapıkule Hudut Kapısı, Sarp Hudut Kapısı ile Habur Hudut Kapısı kullanılacak.

Hastanelerde aranacak şartlar ise şöyle belirlendi:

“Bakanlık tarafından düzenlenen Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesine sahip olacak. Bünyesinde Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans olacak.

Ruhsatında ve faaliyet izin belgesinde, uluslararası sağlık turizmi kapsamında kabul edilerek teşhis ve tedavisi yapılacak hastalıklara ait branşlar yer alacak. Üçüncü basamak erişkin yoğun bakım ünitesi olacak. Hastanenin müstakil bir katı veya koridor ve diğer alanlarında, başka hasta veya refakatçisinin temas etmeyeceği şekilde müstakil bir servis yurt dışından gelecek uluslararası sağlık turizmi hastaları için ayrılacak.”

Konuyla ilgili önceki belirlenen şartları okumak için tıklayın:

Türkiye sağlık turizmi kapsamında 31 ülkeden hasta kabulüne başlıyor