“Yurt dışı seyahatlerini engelleme niyetimiz yok”

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova / Foto: kremlin.ru

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova yurt dışı seyahatlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), coronavirus salgını nedeniyle “uydurma bahanelerle” Rus turistlerin yurt dışına çıkmalarının engellenmeyeceğini açıkladı.

“HİÇBİR ÜLKE HENÜZ BİLDİRİMDE BULUNMADI”

Birleşik Rusya Partisi’nin grup toplantısında konuşan Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, Rusya’nın salgın nedeniyle turistlerin yurt dışına çıkışını engelleme niyetinde olmadığını, ancak henüz hiçbir ülkenin Rus turistleri kabul etmeye hazır olduklarına dair bildirimde bulunmadığını söyledi.

G20 ve Şangay İşbirliği Örgütü ülkelerinin turizm bakanları ile görüşmelerini sürdürdüklerini belirten Doguzova, “Hiçbiri henüz, Rus turistlerin güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunda kapsamlı resmi bilgilendirme yapmadı” dedi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk Hava Yolları’nın 10 Haziran’dan itibaren uluslararası uçuşlara yeniden başlayacağını, ancak Rusya’nın bu ülkeler arasında olmasının beklenmediğini söylemişti. Ersoy, Türkiye ile Rusya arasında uçuşların ancak temmuz ortasında başlayabilmesini umduğunu belirtmişti.

SADECE ANKARA’NIN İSTEĞİNE BAĞLI DEĞİL 

Rusya Tur Operatörleri Birliği’nden (ATOR) yapılan açıklamada ise Türkiye ile uçuşların başlamasının sadece Ankara’nın isteğine değil, ayrıca Rusya Tüketici ve İnsan Sağlığını Koruma Kurumu’nun (Rospotrebnadzor) tavsiyelerine bağlı olduğu kaydedilmişti. (turkrus.com)