Bir ihtimal daha var: O da kontrollü iflas mı…

Lufthansa uçuş iptalleri
Lufthansa uçuş iptalleri... Lufthansa, personel sıkıntısı nedeniyle yaşanan uçuş iptallerinin gelecek yıla kadar süreceğini açıkladı

Lufthansa’nın teftiş kurulunda devlet yardımı yerine kontrollü iflas seçeneği üzerinde durulduğu bildirildi.

Alman havayolları şirketi Lufthansa’ya yönelik kurtarma paketi ile ilgili uzlaşmanın ardından şirketin teftiş kurulundan “iflas da bir seçenek” çıkışı geldi.

Hükümetle Lufthansa yönetimi arasında 9 milyar euro hacimli kurtarma paketi üzerinde uzlaşılmış, devletin ilk etapta şirket hisselerinin yüzde 20’lik kısmını devralacağı bildirilmişti.

Ancak anlaşmanın şirket teftiş kurulu ve AB Komisyonu’nun da onayından geçmesi gerekiyor. Lufthansa teftiş kurulu, Alman hükümetinin kurtarma paketine Çarşamba günkü toplantısında onay vermemişti.

Alman Focus Dergisi’nin Lufthansa teftiş kurulu üyelerine dayandırdığı haberde şirketin kontrollü iflası seçeneğinin devlet yardımlarıyla karşılaştırıldığında daha avantajlı olduğu üzerinde durulduğu belirtildi.

İFLASIN AVANTAJLARI

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı habere göre; teftiş kurulu üyelerinin kontrollü iflas durumunda, 1 milyar 800 milyon Euro’ya varan bilet geri ödemelerinin durdurulabileceğine dikkat çektikleri, ayrıca kâr etmeyen kardeş şirketlerin kapatılmasıyla işten çıkarmaların daha kolaylaşacağını kaydettikleri bildirildi.

Haberde, bu durumda işten çıkarılacakların sayısının şimdiye kadar planlanan 10 bin kişinin çok daha üzerine çıkacağına işaret edildi. Diğer yandan haberde, bir kurul üyesinin “Kurtarma paketinin reddi Alman hükümetine Brüksel ile yeniden müzakere etmesi yönünde bir sinyal olacaktır” sözüne de yer verildi.

REZERVLERİNİN SONBAHARDA TÜKENMESİ BEKLENİYOR

Lufthansa verilerine göre şirket şu an saatte bir milyon euroluk kayba uğruyor. Durumun bu şekilde devam etmesi halinde şirkete ait yaklaşık 4 milyar euroluk rezervlerin sonbaharda tükenmesi bekleniyor.

Bu durumda şirketin kendi kontrolünde iflas ilan etmesi en erken 2021’de mümkün olabilecek. Bu iflas türü, şirketin yeniden yapılanma sürecini, bir iflas idare memurunun gözetiminde kendi aldığı karar ve önlemlerle yürütmesine olanak tanıyor.

Teftiş kurulunun kurtarma paketi ile ilgili oylamayı erteleme kararının ardında, AB Komisyonu’nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager’in şirketin devlet yardımları karşılığında kalkış ve inişlerde sahip olunan slot haklarını rakiplerine devretmesi talebinin etkili olduğu basına yansımıştı.