Turizm amaçlı seyahat izin belgesi nasıl alınır?

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 65 yaş ve üzeri vatandaşların seyahat iznine ilişkin genelge gönderdi.

Genelgede, gelinen aşamada yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve turizm sezonunun açılması sebebiyle 65 yaş ve üzeri vatandaşların turizm amaçlı seyahatlerine izin verilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği belirtildi.

Yayımlanan genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) turizm amacıyla yapacakları yolculuklarda ‘Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi’ almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

En fazla 6 kişi için başvuru yapılabilir

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesine başvuracak 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, kendileri ile aynı durumda bulunan (65 yaş ve üzeri) eş, kardeş ve birinci derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için seyahat izin belgesi başvurusu yapabilecek.

Haber Önerisi:

ALO 199’DAN BAŞVURU YAPILABİLİYOR

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak üzere, Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya elektronik ortamda e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemine girerek seyahat izin işlemleri başlığının altında yer alacak Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi verilmesi alt başlığını seçerek başvurularını gerçekleştirebilecek.

Başvuru formunda otel tatili, yazlık/devremülk, kiralık ev/villa ya da karavan tatili gerekçelerinden biri seçilecek.

Başvuru için tatil belgesi göstermek gerekiyor

Vatandaşlar, otel tatili için rezervasyon belgelerini, yazlık/devremülk için tapu örneklerini, kiralık ev/villa tatili için ise kira sözleşmelerini, karavan tatili için karavan sahiplik belgeleri ya da kira sözleşmelerini zorunlu olarak başvuru sırasında sisteme yükleyecek.

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi alacak vatandaşlar, otobüs, uçak, tren ve özel araç ile yapacakları yolculuklar için başvuru yapabilecek.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin Kovid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak.

Valilik/kaymakamlıklara gitmelerine gerek yok

Vatandaşların belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşu ya da valilik/kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmuyor. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi başvuruları, otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yoluyla bilgilendirme yapılacak, ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

İzin başvurusu kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri, otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

TURİSTLER İÇİN SEYAHAT İZİN BELGESİ ŞARTI ARANMIYOR

TÜRSAB’DA KONUYA İLİŞKİN BİR AÇIKLAMA YAYINLADI

“Değerli Üyelerimiz;

Bildiğiniz üzere, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 01.06.2020 tarihli 8567 sayılı genelgesi ile ;“Şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında uygulamanın Sağlık Bakanlığı Koronovirüs Bilim Kurulu tarafından “Karayolu Taşımacılığı, Demiryolu Taşımacılığı, Denizyolu Yolcu Taşımacılığı ile ilgili Alınması Gereken Önlemler” adlı rehberler doğrultusunda gerçekleştirilmesi” kararı yayınlanmış olup rehberler doğrultusunda şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında uygulanacak tedbirler Valiliklere bildirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 11.06.2020 tarihli 9288 sayılı genelgesi ile Covid-19 salgını ile mücadele sürecinde Türk vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşlarının hava, kara, ve deniz yoluyla ülkemize giriş- çıkışlarına getirilen kısıtlamalar (İran kara sınır kapılarından yolcu giriş/çıkışlarına yönelik hükümler hariç) yürürlükten kaldırılmıştı.

Ülkemize giriş-çıkış kısıtlamalarının kaldırılması ve turizm yüksek sezonun başlaması nedeniyle yabancı turistlerin turizm beldelerine talep göstermesi beklendiğinden, İçişleri Bakanlığı’nın 24.06.2020 tarihli ve 89780865-153 E.10132 sayılı, “Şehiriçi ve Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı İstisnaları” konusunda tüm valiliklere gönderilen bildirim ile

“ 1- Ülkemize yurtdışından gelen yabancı turistleri taşıyan yabancı plakalı toplu taşıma araçlarının 01.06.2020 tarihli 8567 sayılı genelgesinde yer alan araç içi oturma planı kısıtlamasına uygun olup olmadığına bakılmaksızın hudut kapısına geldiği sıradaki yolcu sayısını artırmamak (ülkemiz içerisinde varış noktasına kadar yeni yolcu almamak) kaydıyla yolcu taşımalarına müsaade edilmesi “

“2- 65 yaş ve üzeri yabancı turistlerin, ülkemiz içerisinde gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerinde “Seyahat İzin Belgesi” aranmaması

hususları düzenlenmiştir.

Siz Değerli Üyelerimizin bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla,

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği”