Doğa ve sanat severlerin dinlence adresi: Alaçatı Pachamama Hotel

Alaçatı Pachamama Hotel

Doğanın dengesi, ruhu, nefesi ve şifasından yola çıkılarak tasarlanan tematik otel Pachamama, Covid-19 salgını nedeniyle düzenlediği özel uygulamalarıyla yeni sezonda da doğa ve sanat severlerin dinlence adresi olmaya devam ediyor.

Sanatsal dokunuşların ve tasarımın ön plana çıktığı büyülü bir atmosferde misafirlerini ağırlayan Alaçatı Pachamama Hotel, Güney Amerika yerlilerinin “Toprak Ana” felsefesini, kadim medeniyetlerin doğa ve sanat yaklaşımlarıyla sentezleyerek incelikli zevkle tasarlanmış bir ortam sunuyor.

Alaçatı Pachamama Hotel

Hibrit yapı ve çevreci özel detaylar

Nefes alıp veren hibrit bir yapıya sahip otelin yapımının her aşamasında “doğaya dönüş” fikrinden yola çıkıldı ve otelde kullanılan tüm malzemeler büyük özenle seçildi. Pachamama Otel’in çift çatı sistemi, rüzgarın çatı içine girmesine ve hava akımı oluşmasını sağlıyor. Böylece Pachamama yazın aşırı ısınmıyor, kışın ise çatının altındaki kalın yalıtım sayesinde ısı kaybı önleniyor ve ısıtma/soğutma için daha az enerji harcanıyor. Odaların kapısı açılınca içerisi temiz hava ile dolarken aynı zamanda serinliyor. Az enerji tüketimi sağlayarak “çevreci” bir mekân olma özelliği taşıyan Pachamama’nın kurucuları, Mimar Armağan Teksoy ve Mimar Mustafa Teksoy, malzeme seçimlerinden yapı tekniklerine kadar her aşamada geleneksel yöntemlerin peşinden giderek “Nefes alıp veren hibrit bir yapı” ortaya koyduklarını söylüyorlar.

Pachamama’yı şöyle anlatıyorlar: “Doğaya duyarlı, farkındalığı yüksek yaşam alanlarını oluşturma yolunda bir adım atmak istedik. Hibrit bir yapının ortaya çıkması projemiz için önemliydi. Pachamama’nın bahçesini yaratırken de dengeyi düşündük. Su ile toprağın birleştiği yer olan bahçede konuklarımızın huzur bulmasını amaçladık. Yerel bitkilerle birlikte dünyanın çeşitli yerlerinde yaşam bulan tropik bitki ve ağaçları da bahçemize dahil ettik.”

Doğa ile sanat buluşması

Pachamama huzur verici sakinliğinin yanında yaşayan bir sergi salonunu da anımsatıyor. Otelde karşılaştığınız her obje ve motif, eski medeniyetlere kadar uzanan keyifli bir öykü anlatıyor. Sanatın verdiği “arınma” duygusunu doğanın sunduğu “huzur” ile buluşturan otel, misafirlerine sıra dışı bir deneyim sunuyor.

Alaçatı Pachamama Hotel

Konsept Odalar

Pachamama Alaçatı, zemini sedir ağacı ile kaplı, duvarları kil bazlı sıvadan, tavanları ise kargıdan yapılmış odaları ile doğanın güzelliklerini iç mekanlarına taşıyarak konfor ve huzuru bir arada sunuyor. Executive Balkonlu Oda, Bahçe Teraslı Oda, Balkonlu Suit gibi seçenekler bunan otelde, Ruh, Nefes, Denge, Kök, Şifa isimli konsept odalar da yer alıyor.

Pachamama Alaçatı Hijyen Önlemleri

Pachamama Alaçatı, misafirlerinin rahatlıkla tatillerinin keyfini çıkarabilmeleri için Bilim Kurulu ve Dünya Sağlık Örgütü yönerge ve tavsiyeleri ışığında uygulamalarını güncelledi. Tüm otelde alınan tedbirler kapsamında odalarda eller ile dokunulan kapı kolları, bataryalar, elektrik düğmeleri, mini bar, telefon ahizesi, klima kumandaları özel olarak dezenfekte edilmekte. Bütün temizlik işlemleri bittikten sonra odalar Ozon ve ULV makinaları ile sterilize edilerek sonrasında havalandırılmakta. Otelin bütününde konuk temas noktalarında el dezenfektanları yer almakta. Sosyal mesafeye göre düzenlenen havuz şezlongları her kullanım sonrası dezenfekte edilmekte ve oda temizliklerinde hastane tipi TSE ve CE belgeli dezenfektanlar kullanılmakta. Mutfakta fiziksel mesafeye dikkat edilerek çalışılmakta ve mutfak personeli her gün mesai başlangıçlarında yıkanmış ve dezenfekte edilmiş temiz üniformalarını giymekte. Pachamama Alaçatı’da çöp kovaları ve kullanılan diğer temizlik ekipmanları da her check-out sonrasında dezenfekte edilmekte.