Oteliniz için doğru teknolojiyi seçmenin metotları

Sürekli gelişen teknoloji, sektördeki çalışma tarzını, misafir deneyimlerini ve gezginlerin beklentilerini değiştiriyor. Bu nedenle işletmeniz için doğru teknolojiyi ve iş ortağını değerlendirmek akıllıca olacaktır. Ancak, bu karar sürecini nasıl basitleştirebilir ve doğru ortağı nasıl bulabilirsiniz? İşte yanıtı…

Otel Teknolojisi Mülkünüz İçin Neden Önemlidir?

Son zamanlarsa otelcilik endüstrisi çok yol kat etti. Otelcilik teknolojisi teknolojinin gelişiyle tamamen değişti ve şimdi tamamen yeni bir top oyunu mevcut.

Geçmişte, telefon görüşmelerinden rezervasyon alırken, şimdi çevrimiçi rezervasyon kaydı, sadece dünya çapında dağıtımını büyütmekle kalmadı, aynı zamanda otelinizin görünürlüğünü arttırdı.

Tüm bunları doğru teknolojinin yardımı olmadan başarmak, herkes için çok zor bir rüya olurdu. Birbirini tamamlayan doğru teknolojilerin desteğine sahip olmak, rezervasyon oyunu savaşını kazanmak için çok önemlidir. Mülk Yönetim Sistemi (PMS) bir mülkün belkemiği olsa da, kanal yöneticisi, web sitesi rezervasyon motoru, gelir yönetim sistemi gibi iltifat teknolojilerinden destek almadan hayalinizi gerçekleştirmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle mülkünüzün gelirini artırmak için daha fazla çevrimiçi teknoloji kullanmak gerekiyor. Mülkünüz için doğru otel teknolojisini seçmek için metodlar;

Oteliniz için en iyi ve en uygun teknolojiyi nasıl seçersiniz? Bu süreç, piyasadaki mevcut sağlayıcıların sıkıntısı göz önüne alındığında basit olabilir mi, hepsi problemlerinizi çözeceğine söz veriyor mu?

1. Teknoloji Ortaklıklarının Hedeflerini Açıkça Tanımlayın

Aşağıdaki soruları yanıtlayarak, satın alma öncesi kontrolünüzün bir parçası olarak nedenlerini listelemeniz önemlidir:

a. Yeni teknolojiyi benimseyerek ne elde etmek istiyorsunuz?
b. Başarınız nasıl ölçülür ve bu nasıl değerlendirilir?

2. Altyapıyı Basit Tutun

Pahalı, şirket içi sistemlerin kullanıldığı geçmişin aksine, mevcut teknolojiler, basit ve kolayca konuşlandırılabilir oldukları için bulut tabanlı yazılım çözümlerine odaklanır. Kurulum kolaylığı dışında, bu sistemler her yerden korunabilir ve erişilebilir.

3. Doğru Entegre Teknoloji Seçeneklerini Seçin

Birbirleriyle doğru iletişim kuracak kadar iyi bütünleşmedikleri sürece en iyi teknolojilere sahip olmanın faydası nedir? PMS’nin siloları ortadan kaldırmak için kanal yöneticisiyle konuşması önemlidir, böylece konuk deneyimleri sunmak için daha fazla zaman harcayabilirsiniz.

4. Erişim Analizi ve Teknolojiden Mevcut Raporlar

Otomatik raporlama ve ayrıntılı bilgiler, yalnızca görevlerinizi kolaylaştırmakla kalmaz (excel sayfalarında rapor oluşturma ve düzenleme işlemleri çok zaman alabilir), aynı zamanda size hatasız veriler de sağlar, böylece doğru kararları verebilirsiniz.

5. Kolayca Kullanılabilir ve Dost Teknoloji için Kaydolun

Düşündüğünüz platformun Kullanıcı deneyimine dikkat edilmelidir. Sadece verimli ve zaman kazandıran değil, aynı zamanda basit ve kullanımı kolay olmalıdır. Teknolojiyi satın almadan önce denemek ve kullanılabilirliği açısından değerlendirmek her zaman iyi bir fikirdir. Gezinmesi zor ve üzerinde sürekli eğitim gerektiren bir özellik açısından zengin platform hiçbir senaryoda ideal değildir.

6. Servis ve Desteği Analiz Edin

Hatalar olduğu için teknoloji ortağından aktif desteğe erişmeyi sağlamak önemlidir. Ne de olsa teknoloji, ancak doğru servis ve destekle bu gelgiti kolayca sürdürebilirsiniz.

7. Çevreye Bakın ve Seçenekleri Değerlendirin

Satın almadan önce her platform tarafından özelliklerin swot analizini yapmak iyi bir fikirdir. Bu özellikleri kullanacağınız şeylerle eşleştirmek ve ayrıca çeşitli teknoloji sağlayıcılarının tekliflerini karşılaştırmak, ihtiyaçlarınıza en uygun teknolojiye karar vermenize yardımcı olacaktır. Pazarlama ve gelir yönetimi stratejilerinizden en iyi şekilde yararlanmak için otel teknolojisi bugünlerde her otel için bir zorunluluktur. Bu makaledeki metotlar, şirketiniz için doğru teknoloji ortaklarını seçmenize yardımcı olur, böylece işlemlerinizi optimize edebilirsiniz.

Önceki İçerikAlanya’daki açık otellerin tam listesi
Sonraki İçerikAlman turizm profesyonelleri Ege’ye geliyor
1958 yılında doktor bir ailenin çocuğu olarak Burdur'da doğdu. Lise öğrenimini 1975 senesinde İzmir Özel Fatih Kolejinde tamamladıktan sonra, üniversite eğitiminin Ön Lisans kısmını Turizm ve Otel Operasyonları üzerine 1980 senesinde Londra'da bulunan Middlesex Üniversitesinde takdirname ile tamamladı. 1983 yılında ise yine aynı üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği üzerine Lisans tahsilini başarı ile tamamladı.1983 senesinde Middlesex Üniversitesinde İşletme üzerine yüksek lisans diplomasına devam etti. 1986 yılında Türkiye'de Divan İstanbul oteli ile otelcilik sektörüne giriş yapan Selçuk KUTTAŞ, Hilton International Ankara, swisotel The Bosphorus Istanbul, Hyatt Regency Istanbul & Hyatt Regency Baku , Princess Otelleri ve diğer otel grupları ile çalıştıktan sonra 2012 senesinde, beş yıl görev yaptığı Dedeman Hotels & Resorts International'dan ''Otel Genel Müdürü'' ünvanı ile emekli oldu. Kariyeri boyunca Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Swissotel Eğitim Merkezi ve Vatel International Business School Tourism & Hotel Management'da tam zamanlı ve ders saati ücretli ''Öğretim Görevlisi'' olarak çalıştı. KUTTAŞ çok iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir. İngiltere'de bulunan Otel İşletmeciliği Enstitüsünün (Institute of Hospitality) üst düzey üyesidir. Aynı zamanda merkezi Antalya'da bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğinin de (POYD) üyesidir. Selçuk KUTTAŞ evli ve bir kız çocuğu sahibidir.