Rusya ile gecikmeli başlayacak turizm sezonu beklentileri karşılar mı?

Rusya ile Türkiye arasında siyasi meseleler hariç son zamanların en aktif tartışılan konusu turizm. Rusya sınırlarını ne zaman açacak? Türkiye’ye gelişler ne zaman başlayacak? Uçuşlar ne zaman başlayacak? Bu soruların cevapları birkaç gün önce tam bir keşmekeş halini aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, (15 Temmuz) bugün itibarıyla Rusya ile uçuşların başlatılması konusunda iki ülkenin mutabık kaldığını bildirdiği açıklama Türk basınında “uçuşlar bugün başlıyor” şeklinde verilince Rusya’dan açıklama gecikmedi. Türk Hava Yolları’nın da “izin verildiği taktirde 20 Temmuz’dan itibaren seferlere başlama” önerisinde bulunduğu, ancak Rus makamlarının durum değerlendirmesine devam ettikleri öğrenildi.

Bu konuya tepki gösterenlerden biri de Türkiye’nin sayılı Rusya uzmanlarından gazeteci Cenk Başlamış oldu. Başlamış kendisine ait olan Medya Günlüğü sitesinde bu konuya açıklık getiren bir yazı yazdı. İşte o yazı…

“Gözler Moskova’da

Rusya’nın koronavirüs salgını nedeniyle 27 Mart’ta sınırlarını kapama kararını kısmen kaldırmasından sonra Türkiye ile yeniden karşılıklı seferlerin başlaması için geri sayma sürecine girildi.

Moskova’nın adını açıklamadığı bazı ülkelerle seferlerin başlatılacağını duyurmasından sonra Türkiye bekleyişe geçti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında pazartesi günü yapılan telefon görüşmesinde, ilgili kuruluşlar arasında müzakerelerin başlatılması kararı alındı.

Anadolu Ajansı, çarşamba günü geçtiği haberde, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na dayanarak, karşılıklı seferlerin 15 Temmuz’da başlayacağını duyurdu. Ancak Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, seferlerin değil, seferlerin başlamasıyla ilgili müzakerelerin başlamasının söz konusu olduğunu açıkladı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, cuma günü yaptığı açıklamada, sefer düzenlenecek ülkeler için 3 kriter belirlediklerini söylemişti. Bu kriterler, ilgili ülkedeki Kovid-19 vakasının 100 bin kişide 40’tan fazla olmaması, son 14 gün içindeki günlük ortalama vaka artışının yüzde 1’i geçmemesi ve enfeksiyon yayılma hızının yüzde 1’den fazla olmaması.

Golikova’nın açıklamasından önce, Rusya’nın öncelikle 13 ülke ile karşılıklı seferlere başlamaya hazırlandığı yolunda resmen doğrulanmayan bir haber yayıldı. Almanya, İtalya, İngiltere ve Vietnam gibi ülkelerin bulunduğu listede Türkiye yer almıyordu.

Türk Havayolları (THY), Rusya’ya seferleri başlatmaya hazır olduğunu duyurmuş ve Rus tarafına15 Temmuz tarihini önermişti. Moskova’dan henüz kesin bir yanıt gelmemesine karşın THY ağustos ayı uçuş programına aralarında Moskova ve St. Petersburg’un da bulunduğu altı Rus kentini aldı. Tahminler, seferlerin en erken ağustos ayının ilk günlerinde başlayabileceği yönünde.

Geçen yıl yedi milyonun biraz üzerinde Rus turisti ağırlayan Türkiye, karşılıklı seferlerin başlamasını sabırsızlıkla bekliyor.

Ancak, gecikmeli başlayacak turizm sezonunun beklentileri karşılama olasılığı zayıf görünüyor.

Birinci neden, Rusya’nın kapılarını ne zaman açacağını bilmeyen bazı Rus turistlerin şimdiden ülke içinde tatile gitmesi. Dolayısıyla bu kişilerin Türkiye’ye seferlerin başlaması halinde ikinci kez tatile çıkması beklenmiyor.

İkinci ve asıl önemli neden ise, Rusya’da pandemiyle katmerlenen ekonomik zorlukların halkın tatil olanağını önemli ölçüde kısıtlaması.”