Merkel, riskli bölgelere giden tatilciler vaka sayısının artmasına neden oldu!

Almanya Başbakanı Merkel
Almanya Başbakanı Merkel

Almanya Başbakanı Merkel, ülkesinde koronavirüs vaka sayılarında görülen artış nedeniyle vatandaşları uyardı. Kuzey Ren-Vestfalya eyalet hükümetinin bakanlar kurulu toplantısına katılan Merkel burada yaptığı konuşmada “Kurallara uymalı ve kurallar hakkında bilgilenmeliyiz” dedi. Merkel riskli bölgelere giden tatilcilerin ve “düşüncesizce” yapılan özel kutlamaların vaka sayısının artmasına neden olduğunu söyledi.

Deutsche Welle Türkçe‘de yer alan haberde Almanya Başbakanı Merkel maske zorunluluğu ve sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığının daha iyi denetlenmesi gerektiğini söyledi. Ekonomik hayatın güvenceye alınması, işyerlerinin, okul ve kreşlerin açık tutulmasının öncelik taşıdığını belirten Merkel Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki okullarda maske zorunluluğu getirilmesini de destekledi.

“BİR PANDEMİNİN ORTASINDAYIZ”

“Bir pandeminin ortasındayız. Virüs burada” diyen Merkel hareketliliğin ve temasın artmasıyla son 3 haftada vaka sayısının iki katına çıktığını söyledi. “Bu böyle devam etmemesi ve bastırmamız gereken bir gelişme” diyen Merkel riskli bölgelere giden tatilcilerin ve “düşüncesizce” yapılan özel kutlamaların vaka sayısının artmasına neden olduğunu söyledi.

“ALMAN SAĞLIK SİSTEMİNDE PANDEMİ KAYNAKLI BİR YOĞUNLUK YOK”

Virüsün yayılmasını önlemede karantina kurallarının önemli olduğunu söyleyen Başbakan Merkel riskli bölgelerden gelenlerin test yaptırmasının gerekliği olduğunu belirtti. Merkel dönüş sonrasında karantinaya girmenin “tercih değil mecburiyet” olduğunu söyledi. Test sonucu pozitif çıktığı halde semptom göstermediği gerekçesiyle karantinayı terk edenlerin başka insanları tehlikeye attığını söyleyen Merkel enfeksiyon sayılarının düşmesi halinde kamusal alandaki kısıtlamaların daha da gevşetilebileceğini söyledi. Merkel Alman sağlık sisteminin COVID-19 vakaları nedeniyle aşırı yoğunluk yaşama tehlikesinin ise bulunmadığını belirtti.