İstanbul’un en iyi 10 piknik & mesire alanı

Ballı Kayalar Tabiat Parkı / Foto: Biz Evde Yokuz

Yaz ayları denilince akla ilk gelen aktiviteler arasında piknik yer alıyor. Özellikle şehrin keşmekeşliğinden sıkılanların hasret kaldığı bu aktivite için yazın son demlerinde İstanbul’un hem Avrupa yakasında hem de Anadolu yakasındaki piknik yerleri misafirlerini bekliyor. İşte İstanbul’da piknik yerleri…

Koronavirüs gölgesinde bir yaz geçiriyor olsak da Covid-19 kuralları çerçevesinde kontrollü hayata geçiş ile birlikte biraz daha rahatlamış durumdayız. Ancak yine de kalabalık olabilecek bu alanlara gitmeden önce İçişleri Bakanlığı tarafından en son 1 Haziran’da duyurulan genelgenin Park, Piknik Alanları; Mesire Yerleri ile ilgili bölümünü hatırlatmakta fayda görüyorum;

Daha önce genelge ile kısıtlanan park/bahçe, rekreasyon alanları, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma vb. faaliyetlere (yerleşim yeri içi park/bahçelerde mangal yapmak hariç olmak üzere) belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren başlanacak” denilen genelgede “Belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak” ifadeleri yer almıştı. Bu kapsamda piknik bölgelerinde hangi kuralların uygulandığına dair araştırma yapmadan gitmemenizi ve Covid-19 kurallarına mutlaka uymanızı öneriyoruz. Hiçbir şey sağlıktan daha değerli değil.

Yapılan uyarıları hatırlattığımıza göre piknik malzemelerinizi alıp gidebileceğiniz, toprağın üstüne sere serpe uzanabileceğiniz ve harika yiyecekler yapabileceğiniz en güzel piknik alanlarını #TGilekeşfet ‘meye çıkalım:

İSTANBUL’UN AVRUPA YAKASINDA YER ALAN EN İYİ 5 PİKNİK YERİ

 

Mehmet Akif Ersoy Tabiat parkı

Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri 

İsminden de anlaşılacağı üzere adını ünlü şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dan alan bu tabiat parkı Sarıyer İlçesi içinde bulunuyor. Sadece piknik değil, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, doğa temalı şenlikler ve günübirlik kullanım aktivitelerini de içinde barındıran mesire yerinde Otopark Alanı, Etkinlik Alanı, Piknik Alanları, WC, Mescit, Çocuk Oyun Alanı, Kameriyeler gibi hizmetler veriliyor.

Giriş ücretleri

Şahıs  8 TL
İndirimli Şahıs  4 TL
Bisiklet  8 TL
Motorsiklet  16 TL
Otomobil  24 TL
Minibüs  72 TL
Midibüs  128 TL
Otobüs  216 TL

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Hemen hemen her İstanbullunun bildiği Belgrad Ormanı ise ilk akla gelen ve en çok tercih edilen piknik ve dinlenme rotası. Corona döneminde en son tercihinizin burası olmasını dilerek yine de listenizin başında yer alacaksa erken saatlerde gitmenizi öneriyoruz. 6 km’lik yürüyüş ve koşu parkuruyla dikkat çeken Belgrad Ormanı da Sarıyer’de yer alıyor. Ayrıca rotanın biraz dışına çıktığınızda gölet ve derelerle karşılaşacağınızı da söyleyelim.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, İstanbul ili Eyüp ilçesi içinde yer alan ve 2011 yılında 56 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş bir yer. Gölet, Karanlıkder ve kolları tarafından beslenmektedir. Alanda hakim ağaç türü meşe ve gürgendir. Yapılabilecek aktiviteler arasında Bisiklet Sporu, Piknik, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık ve Günübirlik kullanım yer alıyor. İçerisinde Çeşme, Otopark Alanı, Etkinlik Alanı, Büfe, Piknik Alanları, WC, Mescit bulunuyor. Giriş ücretleri Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri ile aynıdır.

Parkorman Tabiat Parkı

Parkorman Tabiat Parkı

Parkorman Tabiat Parkı, Sarıyer İlçesi Maslak Fatih Ormanı içerisinde yer alan, konser ve festivallerin düzenlendiği, kurumsal etkinliklerin gerçekleştirildiği, yaklaşık 10.000 kişi kapasiteli açık alanı ile İstanbul şehir merkezine  yakın olmasıyla oldukça rağbet gören bir alan. Aktivite olarak Doğa Temalı Şenlikler yapılıyor. İçerisinde Otopark Alanı, Etkinlik Alanı, Kameriyeler, İdari Hizmet Binası, Tematik Bahçeler ve Giriş Kontrol Noktası yer alıyor. Giriş ücretleri Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri ile aynıdır.

Doğa aşıkları aşağıdaki yazılarıma da göz atabilirler:

İSTANBUL’UN ANADOLU YAKASINDAKİ EN GÜZEL 5 PİKNİK ALANI

Beykoz Kaymakdonduran Ormanı

Beykoz Kaymakdonduran Ormanı

Beykoz sahiline 5 km uzaklıkta yer alan bu ormanlık alan, erken saatlerde gidildiği sürece en ideal piknik yeri. Ahşap masalarla karşılaşacağınız alanda sosyal mesafeyi koruyarak piknik yapabilir ya da burayı coronasız günlerde gitmek için listenize kaydedebilirsiniz.

Büyükada Dilburnu Mesire Alanı

Büyükada Dilburnu Mesire Alanı

Adalar, İstanbulluların vazgeçilmez adreslerinden biri. Hal böyle olunca listemizde mutlaka adalardan bir piknik alanının olmasını istedik ve sizin için piknikçilerin gözdesi Dilburnu Mesire Alanını bulduk. Piknik aktivitesinin yanı sıra size denize girme şansı da tanıyan bu yerde İstanbul’u uzaktan izleyebilirsiniz.

Aydos Mesire Yeri

Aydos Mesire Yeri

Hengameden ve kalabalıktan sıyrılacağınız adeta cennetten bir parça olan Aydos Ormanı, Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ile çevrelenmiş bir alanda bulunuyor. Aydos Tepesi ve burada yer alan kale’de ve Aydos Orman Gölü’nde keyifli vakit geçirebileceğiniz en özel adres.

Ormanda hizmet veren Oba Çadırı, misafirlerine piknik alanı, semaverle çay servisi, restoran alanı, açık büfe kahvaltı servisi, nargile servisi, mangal servisi, at turu, spor kanallarının yayını ve çocuk oyun parkı hizmetlerini sunuyor. Ayrıca göl kenarı mesire alanı olarak belirlendiği için bu alanda doyasıya piknik yapabilirsiniz. İsterseniz kendi mangalınızı yanınızda getirebilir isterseniz de göl kenarındaki kendin pişir kendin ye mekanından hem etlerinizi hem de mangalınızı temin edebilirsiniz.

Aydos Ormanı 2020 giriş ücretleri: Öğrenci 4 TL, Yaya Bisiklet 8 TL, Akülü Araç 9 TL, ATV 12 TL, Motosiklet 14 TL, Otomobil 22 TL, Minibüs 60 TL, Midibüs 90 TL, Otobüs 160 TL

Ballı Kayalar

Ballı Kayalar

Anadolu Yakası’nın en iş yoğunluklu bölgesi olan Gebze’yi de unutmadık. Gebze Tavşanlı Köyü’nde bulunan Ballı Kayalar Tabiat Parkı, aslında daha çok kaya tırmanışı yapanlar tarafından tercih ediliyor. Ancak dere kıyısı gibi bir avantaja da sahip olan bu yer piknik yapmak isteyen maceraperestler için oldukça uygun. Dere kenarında mangal keyfi sizi bekliyor.

Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı

İstanbul Anadolu Yakası denilince belki de çoğumuzun ilk aklına gelen yeri Kadıköy’dür. Fenerbahçe Parkı’da işte burada yer alıyor. Deniz manzarasına karşı adeta şehir pikniği yapabileceğiniz bu parkta hem siz hem de ailenizle kaliteli bir hafta sonunun tadını çıkartabilirsiniz.