İstanbul’un en iyi piknik alanları & mesire yerleri

İstanbul'da piknik yerleri
Ballı Kayalar Tabiat Parkı / Foto: Biz Evde Yokuz

Last Updated on 6 Haziran 2022 by Yaşar Çelik

Yaz ayları denilince akla ilk gelen aktiviteler arasında piknik yer alıyor. Özellikle şehrin keşmekeşliğinden sıkılanların hasret kaldığı bu aktivite için yazın son demlerinde İstanbul’un hem Avrupa hem de Anadolu yakasındaki piknik yerleri misafirlerini bekliyor. İşte İstanbul piknik alanları…

İşte piknik malzemelerinizi alıp gidebileceğiniz, toprağın üstüne sere serpe uzanabileceğiniz ve harika yiyecekler yapabileceğiniz en güzel piknik alanları:

NOT: Bölgelerin güncel giriş ücretleri için resmi web sitelerini ziyaret etmeyi unutmayın.

İSTANBUL’UN AVRUPA YAKASINDA YER ALAN EN İYİ 5 PİKNİK YERİ

<span style="vertical-align: inherit;"><span style="vertical-align: inherit;"><span style="vertical-align: inherit;"><span style="vertical-align: inherit; ">Mehmet Akif Ersoy Tabiat parkı</span></span></span></span>
Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı

Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı

İsminden de anlaşılacağı üzere adını ünlü şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dan alan bu tabiat parkı Sarıyer İlçesi içinde bulunuyor. Sadece piknik değil, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, doğa temalı şenlikler ve günübirlik kullanım aktivitelerini de içinde barındıran mesire yerinde Otopark Alanı, Etkinlik Alanı, Piknik Alanları, tuvalet, Mescit, Çocuk Oyun Alanı, Kameriyeler gibi hizmetler veriliyor.

İstanbul'da piknik yerleri
Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Hemen hemen her İstanbullunun bildiği Belgrad Ormanı ise ilk akla gelen ve en çok tercih edilen piknik ve dinlenme rotası. Burası listenizin başında yer alacaksa erken saatlerde gitmenizi öneriyoruz. 6 km’lik yürüyüş ve koşu parkuruyla dikkat çeken Belgrad Ormanı da Sarıyer’de yer alıyor. Ayrıca rotanın biraz dışına çıktığınızda gölet ve derelerle karşılaşacağınızı da söyleyelim.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı Piknik alanı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, İstanbul ili Eyüp ilçesi içinde yer alan ve 2011 yılında 56 ha’lık alanı ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş bir yer. Gölet, Karanlık dere ve kolları tarafından beslenmektedir. Alanda hakim ağaç türü meşe ve gürgendir. Yapılabilecek aktiviteler arasında Bisiklet Sporu, Piknik, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık ve Günübirlik kullanım yer alıyor. İçerisinde Çeşme, Otopark Alanı, Etkinlik Alanı, Büfe, Piknik Alanları, tuvalet, Mescit bulunuyor.

Parkorman Tabiat Parkı

Parkorman Tabiat Parkı

Parkorman Tabiat Parkı, Sarıyer İlçesi Maslak Fatih Ormanı içerisinde yer alan, konser ve festivallerin düzenlendiği, kurumsal etkinliklerin gerçekleştirildiği, yaklaşık 10 bin kişi kapasiteli açık alanı ile İstanbul şehir merkezine yakın olmasıyla oldukça rağbet gören bir alan. Aktivite olarak Doğa Temalı Şenlikler yapılıyor. İçerisinde Otopark Alanı, Etkinlik Alanı,mabeyinciler, İdari Hizmet Binası, Tematik Bahçeler ve Giriş Kontrol Noktası yer alıyor.

Doğa aşıkları aşağıdaki yazılarıma da göz atabilirler:

İSTANBUL’UN ANADOLU YAKASINDAKİ EN GÜZEL 5 PİKNİK ALANI

Beykoz Kaymakdonduran Ormanı

Beykoz Kaymakdonduran Ormanı

Beykoz sahiline 5 km uzaklıkta yer alan bu ormanlık alan, erken saatlerde gidildiği sürece en ideal piknik yeri. Ahşap masalarla karşılaşacağınız alanda sosyal mesafeyi koruyarak piknik yapabilir ya da burayı daha sonra gitmek için listenize kaydedebilirsiniz.

Büyükada Dilburnu Mesire Alanı

Büyükada Dilburnu Mesire Alanı

Adalar, İstanbulluların vazgeçilmez adreslerinden biri. Hal böyle olunca listemizde mutlaka adalardan bir piknik alanının olmasını istedik ve sizin için piknikçilerin gözdesi Dilburnu Mesire Alanını ekledik. Piknik aktivitesinin yanı sıra size denize girme şansı da tanıyan bu yerde İstanbul’u uzaktan izleyebilirsiniz.

İstanbul'da piknik yerleri
Aydos Mesire Yeri

Aydos Mesire Yeri

Hengameden ve kalabalıktan sıyrılacağınız adeta cennetten bir parça olan Aydos Ormanı, Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ile çevrelenmiş bir alanda bulunuyor. Aydos Tepesi ve burada yer alan kalede ve Aydos Orman Gölü’nde keyifli vakit geçirebileceğiniz en özel adres.

Ormanda hizmet veren Oba Çadırı, misafirlerine piknik alanı, semaverle çay servisi, restoran alanı, açık büfe kahvaltı servisi, nargile servisi, mangal servisi, at turu, spor kanallarının yayını ve çocuk oyun parkı hizmetlerini sunuyor. Ayrıca göl kenarı mesire alanı olarak belirlendiği için bu alanda doyasıya piknik yapabilirsiniz. İsterseniz kendi mangalınızı yanınızda getirebilir isterseniz de göl kenarındaki kendin pişir kendin ye mekanından hem etlerinizi hem de mangalınızı temin edebilirsiniz.

İstanbul'da piknik yerleri
Ballı Kayalar

Ballı Kayalar

Anadolu Yakası’nın en iş yoğunluklu bölgesi olan Gebze’yi de unutmadık. Gebze Tavşanlı Köyü’nde bulunan Ballı Kayalar Tabiat Parkı, aslında daha çok kaya tırmanışı yapanlar tarafından tercih ediliyor. Ancak dere kıyısı gibi bir avantaja da sahip olan bu yer piknik yapmak isteyen maceraperestler için oldukça uygun. Dere kenarında mangal keyfi sizi bekliyor. İstanbul’da piknik yerleri

İstanbul'da piknik yerleri
Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı

İstanbul Anadolu Yakası denilince belki de çoğumuzun ilk aklına gelen yeri Kadıköy’dür. Fenerbahçe Parkı’da işte burada yer alıyor. Deniz manzarasına karşı adeta şehir pikniği yapabileceğiniz bu parkta hem siz hem de ailenizle kaliteli bir hafta sonunun tadını çıkartabilirsiniz. İstanbul piknik alanları