Türkiye’nin keşfedilmeyi bekleyen en güzel 10 köyü

Türkiye'nin en güzel köyleri

Günümüzde her yerde adeta hükmünü ilan etmiş betonlaşmayı ve beraberinde kaoslarla dolu şehir hayatını arkasında bırakmak isteyen sevgili seyahat sever, bu haberimiz tam sana göre! Özlediğin o huzur dolu doğal yaşam sana fısıldıyor…

Klasikleşmiş ‘fenomen tatil beldelerinde deniz-kum-güneş: lüks otelde tatil’ dayatmasını yıkmak isteyenlere gözlerden uzak olacakları bakir rotaları seçtik. Hadi bu yaz bir değişiklik yapın ve çıtı pıtı bir karavan kiralayıp sizin için sıraladığımız bu eşsiz köylere gidin!

İşte Türkiye’nin 7 bölgesinden az bilinen ve keşfedilmeyi bekleyen 10 köyünü #TGilekeşfet‘meye çıkıyoruz:

1) Bursa/Trilye – Foto sahibi: omerrrrr_photography 2) Kırklareli/Kıyıköy – Foto sahibi: @mehmetaltie

MARMARA’NIN İNCİLERİ

Trilye – Bursa

Şehir yaşamından sıkılmış ancak belirli sebeplerden dolayı uzak yerlere gidemeyenler için biçilmiş kaftan olarak sayacağımız Marmara’daki ilk rota Bursa’nın Mudanya ilçesine yakın yerde bulunan Trilye Köyü. Eski bir Rum köyü olan Trilye; oldukça ünlü olan zeytinlerinin yanı sıra tarihin izlerini sahil bandının muhteşem görüntüsüyle birleştiriyor.

Kıyıköy – Kırklareli

Seyehat severlere ve gezginlere her mevsimde kucak açan Kıyıköy, insanıyla olsun doğal güzellikleriyle olsun bir 70’lik rakının dibine keyifle vurabileceğiniz bir yer. Kırklareli’nin Vize ilçesinde küçük balıkçı tekneleriyle dikkat çeken Kıyıköy, huzur bulacağınız yerlerden biri. Selamını en meşhur noktası Aşıklar Tepesi’den selam veren bu yer ne yazık ki insanlığın önlenemez bir şekilde doğayı tahrip etmesi ve yeterli özeni göstermemesi nedeniyle kirlilikle mücadele ediyor.

Başka yerleri de keşfetmek istiyorsan ‘Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen 10 kayak merkezi için tıkla!

EGE’NİN TATLI YÜZÜ

Bağlarözü/Yazıköy – Datça

Stresli şehir ortamından uzaklaşıp huzurlu bir yaşam ve kendi ihtiyaçlarını topraktan karşılayabilecek, ayrıca köy yaşantısına uyumlu bir hayat tarzı arayanlar için ideal bir rota olan Bağlarözü, Datça’nın Yazıköyü sınırlarında yer alıyor. Bir ekolojik köy olarak nitelendirebileceğimiz bu köy ekolojik bilgiler açısından da oldukça zengin.

(Ellerinizin doğaya değmesini isteyenlerdensen 10 ekolojik otel ve yaşam çiftliği için tıklayabilirsin!)

Artvin/Macahel – Foto sahibi: @mstsrgn

KARADENİZ’İN CENNETLERİ

Macahel-Artvin

Toplamda 18 köyden meydana gelen ancak coğrafi sınırlar nedeniyle 12’sinin Gürcistan’da 6’sının Türkiye’de kaldığı Macahel, Artvin’in Borçka ilçesinde yer alıyor. İçerisinde barındırdığı Camili, Efeler, Kayalar, Uğur, Düzenli ve Maral isimli köyleri ile yeryüzünde bir cennet adeta… Doğa ve yürüyüş tutkunları için muhteşem bir yer olan bu bölgede eşsiz manzaranın ve tertemiz havanın tadını çıkarmak bir başka. Ancak burada hava şartları oldukça çetin, şimdiden uyarmış olalım!

1) Antalya/Kaleköy 2)Isparta/Kuyucak Köyü

AKDENİZ DOKUSU

Kaleköy-Antalya

Akdeniz doğasının eşsiz dokusunu tarihin izleriyle birleştiren Kaleköy, ismini tepesinde bulunan kaleden alıyor. Tekne ile ulaşabileceğiniz bu köy, Simena Antik Kenti‘nin üzerine kurulu. Türkiye’de karada olup da karayolu ulaşımının olmadığı ender bir yer olan Kaleköy, bir kez gidenlerin geri dönmesini zorlaştıracak tarihi Rum taş evlerine ve pansiyonlarına da sahip.

(Yaz kış demeden her zaman giderim diyorsan bu 10 dağ evi tam sana göre!)

Kuyucak-Isparta

Şimdi bahsedeceğimiz bu yer ile ilgili şöyle bir ipucu verelim; halkın gönlünü uzun zaman önce çalmış ve tüm şöhreti üzerine toplamış olan ‘Isparta gülü‘nün artık güçlü bir rakibi var! Hiç kuşkusuz birçoğumuzun keyifle kullandığı instagramda, bazen uçsuz bucaksız renkli lavanta tarlalarının görüntülerine şahit oluyoruz. Orada olmayı düşlüyor ve ‘keşke benimde burada  bir fotoğrafım olsaydı’ diyorsanız Türkiye’nin de saklı kalmış bu köşesi sizi bekliyor. 

Güney Fransanın lavanta tarlalarıyla ünlü Provence bölgesi kadar güzel olan Kuyucak Köyü, Keçiborlu ilçesinde yer alıyor. Haziran-Temmuz döneminde mor çiçekleri, eşsiz bir gün batımı ve lavantaların mis gibi kokusuyla sizi büyüleyecek olan Kuyucak, yanı başınızda keşfedilmeyi bekliyor.

(Aile ve yakın çevrenle keşfedebileceğin doğayla iç içe yerler arıyorsan Baraka Köyü‘nü incelemeden sakın geçme 🙂 )

Kapadokya/Uçhisar

İÇ ANADOLU’NUN GİZEMLİ DİYARI

Uçhisar-Nevşehir

Kapadokya denilince hiç kuşkusuz aklımıza ilk önce Peribacaları ve sıcak hava balonları geliyor. Ama burada öyle bir yer var ki, gizemli havası ile ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor. Köy seyahatini sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer olan Uçhisar Köyünde bulunan ve kendiyle aynı adı taşıyan Uçhisar Kalesi ise ziyaretçilerine muhteşem bir gün doğumu ve gün batımı görüntüsü vadediyor.

1) Gaziantep/Rumkale – Foto sahibi: @mucahitmuglu 2) Mardin/Dereiçi Köyü

GÜNEYDOĞU ANADOLU’DA TARİHİN PEŞİNDE

Rumkale-Gaziantep

Kendinizi bir yarımadanın içinde hissedeceğiniz Rumkale Köyü, Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde yer alıyor. Etrafı baraj suları ve Fırat Nehri ile çevrili olması nedeniyle adeta yarımadada gibi hissedeceğiniz bu köye ulaşım ise Halfeti‘den kalkan tekneler aracılığıyla yapılabiliyor.

Dereiçi-Mardin/Midyat

Birçok medeniyetin beşiği olan Mezopotamya‘nın masalsı geçmişinden izler taşıyan Mardin, birçok köyü ile tarih filmlerini aratmıyor. Buradan yola çıkarak hakkında kısa bilgi vereceğimiz bu köy dönemin başarılı korku yapımlarından Büyü (2004) filminin çekildiği yer. Hem Protestan hem Süryani hem de Katolik kiliselerine sahip olan Dereiçi (Kıllıt), yarı terk edilmiş bir Süryani köyü.

Mardin’in Savur ilçesinde yer alan bu köyü internette araştırdığınızda karşınıza sürekli ‘tarihe gömülen’ başlıkları çıkacaktır. Bir zamanlar her bir karış toprağından ürün fışkıran Kıllıt, zamanla yalnızlığa mahkum edilmiş. Köy içinde yaşayan aileler 1960-70’li dönemde bir bir göç etmiş. Taş evlerin bazılarında günümüzde aileler yaşasa da çoğunun kapısına kilit vurulmuş. Burada MS 4. yüzyılda yapılmış Süryani kilisesi olan Mor Yuhanun (“Mor” Süryani uygarlığında ‘aziz’lere verilen bir unvan) yer alıyor.

(Mardin’in en özel 10 oteli ve Mardin gezi rehberi için bakınız!)

Süryanilerin halen yaşamaya devam ettiği Anıtlı (Hah‘da Meryem Ana Kilisesi ve eski katedral kalıntıları ziyaret edilebilir) ve Barıştepe (Salah‘da Mor Yakup Manastırını görmeden dönmeyin) köyleri de Kıllıt kadar ziyaret edilmesi gereken yerleşkelerden.

Erzincan/Kemaliye

DOĞU ANADOLU’NUN UNUTULMUŞ YÜZÜ

Kemaliye-Erzincan

Az önce ‘Karadeniz’in Cennetleri’ başlığımızda bahsettiğimiz Macahel gibi Doğu Anadolu’dan da böyle bir bölgeden söz edeceğiz. İçerisinde Apçağa, Ergü, Karakoçlu, Kocaçimen, Salihli, Yaka, Yeşilyurt, Yuva, Başpınar, Esertepe gibi birçok köyü içerisinde barındıran ve Türkiye’nin alternatif turizm merkezi olmaya aday yörelerinden Erzincan’ın Kemaliye ilçesi, sahip olduğu turizm olanakları ile hem bizler hem de yetkililer tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Kültür turizmi alanında orijinal mimari özelliklere sahip onlarca cami, çeşme, hamam, kitâbe ve türbeye köyleriyle birlikte ev sahipliği yapan Kemaliye kasabası; sarp arazi yapısı, Karasu Irmağı, çok sayıda soğuk su kaynağı ve zengin yaban hayatıyla muhteşem bir doğal bütünlük oluşturan Karanlık Kanyon gibi güzellikleriyle göz kamaştırıyor.

Dağ bisikleti, rafting, trekking, motocross, kaya tırmanışı, offroad, canyoning, atlı doğa gezintisi, yaban hayatı gözlemleme gibi sportif faaliyetlere uygun alt yapısı ile spor turizmine, doğal güzellikleriyle ekoturizme, dini motifleriyle inanç turizmine olanak sağlayan Kemaliye ilçesi, küçük grup ve bireysel turizm etkinliklerine uygun olsa da yetkili merciiler tarafından yeteri kadar hak ettiği ilgiyi görememiş.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesi hakkında yararlandığım kaynağı sizlerle şöyle paylaşıyorum:

Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi için bölgeyi araştırma konusu olarak tercih eden eserin yazarı Erdal Akpınar’ın ‘Doğu Anadolu Bölgesi’nde Alternatif Turizm Merkezi Olmaya Aday Bir İlçe: Kemaliye’ başlıklı makalesini okumak için tıklayınız!


NOT: Yazı içeriklerimizle uygun olan ve ilgini çekebileceğini düşündüğümüz diğer makale ve haberlerimiz için kelimelere verdiğimiz mavi linklere tıklamayı unutma.

#HerYolculukBirMasal #TGilekeşfet