Ellerinizin doğaya değeceği 10 ekolojik otel ve yaşam çiftliği

ekolojik otel
Foto Kaynak: Narköy Ekolojik Otel ve Eğitim Merkezi

Son yıllarda gittikçe önemi artan ve günümüzde varlığını uzun süre korumak isteyen turizm işletmelerinin de tercih etmeye başladığı sürdürülebilir turizm, doğayı sadece tüketmek yerine üretici konumuna geçip ekosistemin bir parçası olmak isteyenlere eko tatilin kapısını aralıyor. ekolojik otel.

1987 yılında Ceballas-Lascurian tarafından “insanın olumsuz etkilerinin nispeten az olduğu alanlara manzara, bitki örtüsü ve hayvanların yanı sıra geçmişte ve günümüzde halen bulunan kültürel kaynak değerlerine hayranlık duymak, hoşlanmak ve özel bir çalışma yapmak için yapılan seyahatler” şeklinde tanımlanan ekoturizmin; en önemli parçası olan ve literatürde ‘verimli enerji, su, atık yönetimleri ile doğal kaynakları doğaya saygılı biçimde kullanarak kaliteli hizmet üreten oteller’ olarak tanımlanan –ekolojik oteller– ise doğaya kendisinden bir parça bırakmak, evrenle bütünleşmek, üretmenin verdiği hazla ruhunu beslemek isteyenler için vazgeçilmez konaklama adreslerinden biri oluyor!

Araştırmalarımız sonucunda bu konuda hem makalelere hem de bize ilham kaynağı olan “Narköy Ekolojik Otel ve Eğitim Merkezi” başta olmak üzere en çok tercih edilen 10 ekolojik otel ve yaşam çiftliğini derledik. ekolojik otel.

#TGilekeşfet

Narköy Ekolojik Otel ve Eğitim Merkezi

Narköy Ekolojik Otel ve Eğitim Merkezi

Eğitim odaklı sürdürülebilir turizm merkezi ve organik tarım çiftliği olarak hizmet veren Narköy, Nar Eğitim ve Danışmanlık Merkezi; Kocaeli Kandıra’da 14 oda, aile ve grup konaklama üniteleri, yörük çadırı, organik çiftlik yemeklerinin pişirildiği restoran, açık ve kapalı derslikler, organik tarım çiftliği ile konuklarını ağırlıyor. ekolojik otel.

Çeşitli eğitim, aktivite ve peynir ve ekmek yapımından doğada farklı biçimlerde var olma yöntemlerine kadar geniş bir alanda atölye çalışmalarını da bünyesinde barındıran Narköy, bireylere yönelik NLP, Kaygı ve Stres Yönetimi gibi alanlarda da hizmet veriyor.

“Küresel düşün, yöresel hareket et” felsefesindeki mimari yapısı ile doğaya katlı sağlamak üzere işletmeye açılmış olan Narköy’de sevdiklerinizle doğanın kalbinde bir tatil geçirmek ya da iş arkadaşlarınızla karmaşadan uzakta proje geliştirmek ve çalışmak mümkün.

Adres: Kıncıllı Köyü, Yayla Mevkii, Kerpe Caddesi, No: 13/A Kandıra / KOCAELİ
Bireysel Rezervasyon ve Bilgi için: 0 549  529 54 49
Kurumsal Rezervasyon ve Bilgi için: 0 533 297 10 59

Aral Tatil Çiftliği

Aral Tatil Çiftliği

Geçmişi Bozcaada’da, hayvancılık, bağcılık işi ile uğraşan Ahmet Aral’ın 1930 yılında, şarapçılığı meslek edinmesi ile başlayan ve yıllar sonra genç kuşaklar tarafından şimdiki görümüne kavuşan Aral Tatil Çiftliği, dikkat çeken taş odalarının yanı sıra yan yana dizilmiş hem 9 Evler hem de 5 Evler’den oluşan bir yapıya sahip. ekolojik otel.

Geçmişteki özelliklerine göre isimlendirilen Taş Odalar, Bozcaada’nın eşsiz güzellikteki koy isimlerini taşıyan 9 Evler ve adanın özel alanlarını simgeleyen 5 Evlerden oluşan Aral Tatil Çiftliği; konuklarını tavus kuşları, ördek ve kazlar, tavuk ve horozlar, hindiler, keçiler, oyuncu kedileri ve afacan köpekleri ile karşılıyor. ekolojik otel.

Adres: Çayır Yolu 2. Kilometre Aşıklar Çeşmesi Karşısı, Bozcaada
Tel: 0 286 697 83 57-58

Pastoral Vadi

Pastoral Vadi

Fethiye’nin Yanıklar Köyü’nde çam ormanlarıyla çevrili bir vadinin ortasında, Kargı Çayı’nın yanı başında, keçi, koyun, tavuk, ördek ve at gibi çiftlik hayvanlarının da yer aldığı 42 dönüm büyüklüğündeki zengin biyolojik çeşitliliğe sahip bir arazi üzerinde, ekolojik yöntemlerle sebze ve meyve yetiştiren Pastoral Vadi, ekolojik mimari yaklaşımıyla tasarlanan taş, ahşap ve kerpiç evleriyle yılın 12 ayı konuklarını ağırlıyor.

Ahşap ve kerpiç olmak üzere iki adet çok amaçlı salonu bulunan Pastoral Vadi; yoga, kamp, dans, terapi ve meditasyon çalışmalarına, kişisel gelişim seminerlerine ve yaz aylarında ailelerin de katıldığı çocuk kamplarına ev sahipliği yapıyor.

Misafirler mutfak ve bahçe çalışmalarına katılabiliyor, yerel kültür ve el sanatları atölyelerinde dokumayı, topraktan çanak-çömlek yapmayı, ahşap oymayı deneyebiliyor, tarhana, erişte, reçel ve turşu yapım çalışmalarına katılabiliyorlar. Pastoral Vadi, her yaş grubundaki çocuklar için “üretim” isteğini harekete geçirecek ve onlara bilgisayar oyunlarının sanal dünyasını unutturacak malzemelere de sahip.

Adres: Yanıklar Köyü, Dolmuş Caddesi No: 13 Fethiye / Muğla
Tel: 0 252 633 66 27

TaTuTa Ekoloji Çiftlikleri

TaTuTa Ekoloji Çiftlikleri

Aslında bir proje olan Tatuta, Buğday Derneği tarafından yürütülen “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” adının kısaltılmış hali. TaTuTa, (Tarım, Turizm, Takas) Gönüllü veya Konuk olarak katılabileceğiniz ekolojik çiftlik ziyaretlerini tasarlıyor.

Ana amacı Türkiye’de ekolojik tarımla geçinen çiftçi ailelerine mali, gönüllü işgücü ve/veya bilgi desteği sağlayarak ekolojik tarımı teşvik etmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak olan bu proje sayesinde toprağa değerek tüm negatif enerjinizi atabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: ‘www.tatuta.org’

Elbademi Çiftliği

Elbademi Çiftliği

Kaş’ın Çukurbağ Köyü’nde, antik Likya yürüyüş yolu üzerinde yer alan Elbademi Çiftliği, Taş pansiyon ve taş müstakil evlerden oluşuyor. Sanat atölyeleri, yoga ve organik bahçe aktivitelerine sahip bu çiftlikte hem antik kentlere kültür turları hem de doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Çukurbağ Köyü Düdenağzı mevkisinde Eflatun adıyla anılan yerleşkede bir avlu içerisindeki birbirinden bağımsız 3 bina bulunuyor. (Taş Ev ODA/LAR (Her biri bağımsız girişli): Taş Ev, wc-duş içinde 4 konuk oda), (TAŞ-AHŞAP EV (Müstakil Tamamı): 4 kişinin rahatlıkla kalabileceği; 85 m2, 2 oda, açık mutfak+ salon, 35 m2 ahşap teras), (TAŞ EV-ÇATI GALERİ DAİRE (Tamamı): 3-4 kişinin kalabileceği; 80 m2, bahçeden bağımsız girişli 1 oda, 1 salon, açık mutfak).

Adres: Çukurbağ Köyü (537,85 km) 07580 Kaş, Antalya
Tel: 0 532 374 02 19

KazDağı Hızır Kamp

KazDağı Hızır Kamp

Kendi çadırınız, ağaç evler ve taş-ahşap evlerle 3 farklı konaklama seçeneğine sahip olan KazDağı Hızır Kamp’ında Zeytinli Çayı’nın serin suyunda yüzme imkanı bulabilir doğa yürüyüşleri, yoga ve masaj gibi farklı etkinliklere de katılabilirsiniz.

Her sene değişen etkinlik takvimleri ile hizmet veren kamp, anne-çocuk, meditasyon ve nefes atölyeleri ile konuklarına iç huzuru bulabilecekleri seçenekler sunuyor.

Adres: Mehmetalanı Mah., 10300 Edremit/Balıkesir
Tel: 0 554 438 98 33

Kapor Organik Çiftlik Evi

Kapor Organik Çiftlik Evi

Kapadokya Avanos ilçesine 1 km mesafede bulunan ve kendi bahçesinde yetişen sebze ve meyvelerle yapılmış yemeklerle hizmet veren çiftlik evi, açık havuzu ve sahip olduğu yemyeşil bir bahçeyle konuklarını karşılıyor.

Bağ bozumu festivalleriyle de her sene konuklarını ağırlamaya devam eden Kapor Çiftlik Evinin çevresindeki ekolojik alanlarda tabiatla bütünleştiğiniz keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Çiftlik aynı zamanda organik ürünleri satın da alabileceğiniz bir alışveriş sistemine de sahip.

Adres: Orta Mahalle Kayabaşı küme evleri N0: 50 Koybagi Mevki, 50500 Avanos/Nevşehir
Tel: 0 532 431 71 18 – 0 536 577 06 06

HavaSuPark Otel / HavaSu Köy

HavaSuPark Otel / HavaSu Köy

Tüm konuklarına stresten kurtulmanın keyfini yaşatmayı amaçlayan tesis her alanı doğaya uyumlu şekilde oluşturulmuş yaşam alanlarında hizmet veriyor.

Orman içi yürüyüş yolları ile Gagai ve Melanippe Likya antik kentlerine, Gelidonya Fenerine, Korsan koyu, Kazanova, Kargılıdere koyları ve Aktaş sahiline ulaşabilir ya da HavaSuPark’ta konaklayanlara özel, makul bir ücret karşılığı tekne turu, balık avı, sadece tekneyle ulaşılabilen bakir koylarda yüzme-güneşlenme turu ya da hepsi bir arada turuna katılabilirsiniz.

Ağaç Ev, Büyük Bungalow, Standart Bungalow, Ranzalı Bungalow ve Karavan ve çadırlı konaklama tipleriyle eşsiz bir tatil geçirebilirsiniz.

Adres: Arpabeleni, Mavikent, Kumluca/Antalya
Tel: 0 242 886 72 99 – 0 533 652 20 05

Akdeniz Bahçesi Küçük Otel

Akdeniz Bahçesi Küçük Otel

Caretta Caretta kaplumbağalarının yuvalama alanı da olan, tertemiz ve sakin Çıralı sahiline sadece 5 dakikalık mesafede bulunan Akdeniz Bahçesi, Biri yöre taşlarından inşa edilmiş, tamamı mutfaklı 6 şirin tatil evi ve bir restorandan (yöresel ve doğal ürünler kullanılarak pişirilen Akdeniz yemekleri pişiriliyor) oluşuyor.

Bahçe içinde çitle ve duvarla çevrili geniş bir alanı çocuk misafirleri için ayıran Akdeniz Bahçesi; el işi, taş boyama, takı yapımı, dokuma gibi eğitici ve eğlendirici faaliyetlerle çocukların güzel vakit geçirmelerini sağlıyor. Geleneksel el sanatları atölyesinde ise toplamda 4 farklı dokuma tezgahımızın yanı sıra minikler için de küçük dokuma tezgahları bulunuyor.

Adres: Ulupınar Mahallesi, 07980 Kemer/Antalya
Tel: 0 532 510 80 39

Ataol Çiftliği Hotel & Restaurant

Ataol Çiftliği Hotel & Restaurant

Üzüm bağları ve zeytinliklerle çevrili bir vadinin ortasında 40 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan Ataol Çiftliği, Ekolojik yaşam, Organik Tarım ve Tatil olgularını birlikte sentezliyor. Ekolojik mimari ile tasarlanmış taş evlerin bulunduğu otel, Nisan ve Kasım ayları arasında konaklama hizmeti sağlıyor.

Konuklarına, organik olarak çiftlikte yetiştirilen ürünlerle yöresel ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan Bozcaada ve Ege mutfağından örnekler sunan Ataol Çiftliği’nde toprağı, tarımı, ürünü öğrenmenin ve ona dokunmanın keyfi ile tanışacak, unutulmaz tatlara ve anılara geri dönüp neşelenecek ve hatta çocuklaşacaksınız…

Adres: Tekirbahce Mevkii No: 34, Bozcaada, Çanakkale
Tel: 0 286 697 03 84

Okuma önerisi: Ünlü mizah ustasından Urla’ya ekolojik butik otel