Bakan Ersoy: Yıl sonu 15 milyon turist sayısını yakalarız

Coronavirus pandemisine rağmen Temmuz ayının 6.5 milyon turistle kapatıldığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ağustos’un çok daha iyi geçtiğini belirtti. Bakan Ersoy, yıl sonu hedeflerine ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Eğer hava trafiğinde olumsuz bir hareketlenme olmazsa 15 milyon turist sayısını yakalarız diye düşünüyoruz. 11 milyar dolarlık bir geliri de geçeriz diye düşünüyorum” dedi.

NTV’de Funda Görey’in sorularını yanıtlayan Ersoy, “1 Haziran’dan itibaren turizm sektörü bir ivme kazanmaya başladı. Rusya, Ukrayna, İngiltere, Almanya gibi ülkelerle yoğun hava trafiği başladı. 2020 beklentimiz çok yüksekti ama maalesef 2019 verilerine göre ciddi bir düşüş olacak. Eğer hava trafiğinde olumsuz bir hareketlenme olmazsa 15 milyon turist sayısını yakalarız diye düşünüyoruz. 11 milyar dolarlık bir geliri de geçeriz diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Temmuz sonunda 6 buçuk milyon turist sayısına ulaşıldığını açıklayan Bakan Ersoy; “Sezon geç başladı ama geç bitecek gibi görünüyor. 15 milyon hedefin 2.5 milyonu yurt dışında yerleşik Türk, gerisi yabancı ziyaretçi diye düşünüyoruz. Temmuz sonu itibariyle 6.5 milyon turist sayısını yakaladık, Ağustos ayı çok daha iyi gidiyor. 2021 yılında çok daha iyi bir sezon geçireceğiz” dedi.

İşte pandemiye rağmen yıl sonunda beklenen turizm geliri tahmini