D-8 ülkelerini turizmde öne çıkaracak iş birliği

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü (World Tourism Forum Institute) ile Gelişen Sekiz (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü arasında turizm alanında anlaşma imzalandı.

19197 tarihinde Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya arasındaki iş birliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal ilişkileri zenginleştirmek amacıyla kurulan D-8’e üye ülkelerin nüfusu 1,1 milyara ve 3,7 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaştı.

Turizm sektöründe de iş birliğini artırmayı hedefleyen D-8 üye ülkeleri Dünya Turizm Forumu Enstitüsü ile bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre ilk hedef; D-8 üyeleri arasındaki turizm faaliyetlerini ve turist sayısını artırmak, bu ülkelerin turizm açısından toplu bir şekilde küresel anlamda tanıtımını yapmak ve üye ülkelerin turizmden elde ettiği gelirlerin artmasını sağlamak.

D-8 üyelerinin küresel tanıtımı yapılacak

İş birliği sayesinde hem üye ülkeler arasında turist sayısının artacağını hem de bu ülkelerin turizm destinasyonlarının ve potansiyellerinin dünyanın geri kalan kısmında tanıtılacağı ifade edildi.

AB ülkeleri arasındaki “Travel Europe” uygulamasına benzer bir işleyişin hayata geçirileceği anlaşma kapsamında 6 ay içerisinde tüm detayların hazırlanarak yol haritası oluşturulacağı da söylendi.

3 yıl sürecek etkinlikler, tanıtım çalışmaları ve yapılacak düzenlemeler sayesinde üye ülkeler arası turist trafiğini yüzde 50, dünyanın geri kalan kısmından çekilen turist sayısını da üye ülkeye göre yüzde 100’e varan oranlarda artırılması hedefleniyor.

Kaynak: Habertürk