IATA: Kış sezonunu test ile kurtarabiliriz

Last Updated on 23 Eylül 2020 by Yaşar Çelik

Havayolları seyahatlerindeki düşüşün karantinalardan kaynaklandığını düşünen Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), tüm giden uluslararası yolcuların COVID-19 testleri yaptırmaları çağrısında bulundu.

Reuters’da yer alan habere göre IATA Başkanı Alexandre de Juniac online medya bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, tıbbi olmayan personel tarafından uygulanabilecek hızlı ve uygun fiyatlı antijen testlerinin “önümüzdeki haftalarda” kullanıma sunulmasının beklendiğini ve küresel olarak kabul edilen standartlar altında uygulamaya konması gerektiğini söyledi.

ONAYLANMASI İÇİN BASKI YAPACAĞIZ

“Daha az zorlayıcı veya daha etkili alternatif bir çözüm görmüyoruz” diyen Alexandre de Juniac, hızlı antijen testlerinin her biri 7 dolar gibi düşük bir fiyata sunulmasıyla birlikte, havayollarının kullanımlarının küresel havacılık kurallarını denetleyen Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından onaylanması için baskı yapacağını söyledi.

De Juniac’ın Reuters televizyonuna yaptığı açıklamaya göre IATA, üretimin hızla günde milyonlara çıkarılabileceğine ve Ekim sonu ile yıl sonu arasında yapılacak testlerin “kış sezonunun bir bölümünü kurtarmaya yardımcı olduğuna” inanıyor.

IATA: Covid-19 aşısının dağıtımı için 8 bin uçağa ihtiyaç var!