HES kodu nedir, nasıl ve nereden alınır?

Last Updated on 11 Kasım 2020 by Sahra Gülal

Tüm ulaşım süreçlerinde, ‘Hayat Eve Sığar’ mobil uygulaması üzerinden, HES kodu oluşturulabileceği gibi, e-Devlet sisteminden ya da SMS kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilir.

“Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması ile

“Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden, “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. Ardından, “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

SMS yöntemi ile

SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısı olarak yazılır ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

e-Devlet sistemi ile

e-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilir. Belli bir gün sayısını kapsayan kodları alınırken seyahat günlerini dikkatlice seçilmeli. Eğer kodun geçerlilik süresi dolmuşsa bilet rezervasyonu onaylanmamaktadır. Ayrıca HES kodunun geçerli olmaması, iletişim bilgilerinin eksik veya hatalı olması, doğum tarihi vb. kişisel bilgilerdeki hatalar nedeniyle seyahate izin verilmeyebilir.

T.C. vatandaşı olmayanlar için HES kodu alma

Sağlık Bakanlığı talimatları uyarınca, yurt içi ve seyahat başlangıcı Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda, yabancı uyruklu yolcularımız için Hes Kodu zorunlu hale getirilmiştir. 06 Haziran 2020 tarihinden itibaren Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk (Örneğin; TUR – Pasaportta belirtildiği gibi), Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS atıp HES kodu alınabilecektir.

HES kodunun süresi var mı?

HES kodunuz belirli bir süreliğine geçerlidir. HES kodunuzun geçerlilik süresinin seyahat tarihinizi kapsadığından emin olun. Kod temini sırasında belirlenmekte olan bu sürenin dönüş uçuşunun tarihinden itibaren en az 7 gün boyunca daha geçerli olması gerekmektedir. Örneğin; seyahatiniz bugünden 10 gün sonra ise, seyahatten sonra 7 gün daha kodunuzun geçerli olması gerektiğinden, paylaşım süresi için belirtilen gün sayısına en az 17 yazmalısınız.

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde HES kodunun geçerlilik süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

Eğer kodun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyon onaylanmıyor, HES Kodu uygulaması üzerinden, yeniden kod temin edilebilir.

65 yaş ve üzeri HES kodu alma

Seyahat İzin Belgesinin yanı sıra HES kodu da alınması gerekmekte. 29 Mayıs 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge doğrultusunda, Seyahat İzin Belgesine sahipseniz ya da Genelge kapsamında belirtilen şartlara uygunsanız şehirlerarası seyahat edebilir ve uçuşlara katılabilirsiniz.

18 yaş altına HES kodu alma

1 Haziran 2020 tarihiyle beraber 18 yaşından küçük tüm yolcular, yanlarında yalnızca ebeveynleri olması koşuluyla uçuş yapabileceklerdir. Henüz 2. yaş gününe ulaşmamış olan bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir. Uçuş öncesi 2-18 yaş aralığındaki tüm yolcuların da yetişkin yolcular gibi geçerli bir HES koduna sahip olması gerekmektedir.

THY uçuşlarında HES kodu

HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip (yabancı kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan) yolcular için yurt içi uçuşlarda zorunluluktur. HES kodu yabancı uyruklu yolcular için zorunlu değildir.

Yurt içi aktarması bulunan yurt dışı uçuşlar için (Örn: İstanbul aktarmalı Trabzon-Londra uçuşu) HES kodu zorunluluğu bulunmamaktadır. Aktarma süresinin 24 saati aştığı durumlarda ise yurt içi uçuşlar öncesinde HES kodu bir zorunluluktur.

HES kodu nedir?

HES kodu, tüm yurt içi uçuşlarda güvenle uçulması için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır. Seyahat firmaları HES Kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, risk taşıyorsa seyahat onaylanmaz. Seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanır.