Çin, ikamet izni olan yabancılara kapılarını tekrar açtı

Türk pasaportu - Çin vizesi

Çok sayıda Türk’ün Çin’e dönmek için beklediği haber sonunda geldi. Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ikamet izni olan yabancıların tekrar vize almalarına gerek olmadan Çin’e dönebilecek.

Konuyla ilgili Ligarba Turizm Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Karslı açıklamalarda bulundu.

Açıklamada dikkat edilmesi gereken konular neler?

Açıklamaya göre oturum vizesi olan kişiler, vize karnaval Çin’e gidebilecek. Oturum vizesi bitmiş olanlar ise “Çalışma izin kartı” ile yeniden vize başvurusu yapmaları gerekiyor.

“Oturum vizesi” ve “Çalışma izin kartının” farklı konular olduğunun altını çizen Karslı, “Oturum izni pasaport üzerine yapıştırılmaktadır. Geçerli çalışma izin kartı ile Çin’e giriş yapılamaz. Çalışma izni geçerliliği olup, oturum vizesi olmayanlar ise vizelerini yenilemek için başvurmaları gerekmektedir” dedi.

Karslı, 28 Eylül 2020 tarihi itibariyle tam oturum vizesi açık yapılacak giriş girişleri kabul edeceğinden oturum vizesi süresinin bu tarihi de kapsaması gerektiğine dikkat çekti.

Pandemi Kuralları Geçerli

Açıklamanın önemli bölümlerinden biri olan pandemi kuralları hakkında da bilgi veren Karslı, Çin devletinin koyduğu ve koyabileceği pandemi kurallarına Çin’e dönen tüm yabancıların bir şekilde uyma zorunluluğunun olduğunu belirterek şöyle devam etti:

Çin Eğitim Alanların Durumu

“Eğitim alan öğrencilerimiz, sabırsızlıkla Çin’e devam eğitimlerine devam etmek istiyorlar Ancak bu konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.”