Rus tur operatörlerinin Türkiye için yeni hedefi: Mezopotamya turları

Rusya’da faaliyet gösteren tur operatörleri ve acentalar İstanbul, Marmara ve Kapadokya turlarının sonrasında şimdi de Mezopotamya turlarına başlama hazırlığında…

Kültür turları kapsamında Kapadokya’nın ardından Mezopotamya turları da Rus tatilcilerin ilgisine sunulması planlanıyor.

Kasım ayı için Mezopotamya illerini kapsayan iller için tur programları satışa çıkarılacak.

İlk aşamada, Space Travel’ın da yer aldığı üç tur operatörü ve seyahat acentası Güneydoğu Anadolu illerine yönelik tur programları sunacak.

ŞANLIURFA VE ÇEVRESİNİN TURİST RAKAMLARI

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan’ın Rusya Tur Operatörleri’nin (ATOR) basın departmanına yaptığı açıklamaya göre; Şanlıurfa ve çevresi pandemi öncesinde %95’i Türkiye’den gelen turistler olmak üzere yılda yaklaşık 1.25 milyon turist ağırlıyordu.

Aslan’a göre 2019 yılında Şanlıurfa’yı ziyaret eden yabancı turist sayısı ise 62.5 bini aştı ve bunların yarısı organize gruplar halinde geldi.

Aydın Aslan pandemiden önce Mezopotamya bölgesi için ilk 5 yabancı pazarı Almanya (yabancı turist sayısının önemli bir kısmını oluşturdu), İngiltere, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve Irak olarak sıraladı.

Ayrıca Güneydoğu Anadolu illerini 2019 yılında Japonya ve Çin’den gelen turist sayısında artış başladı. Bölgeye yönelik Rus turist sayısı ise oldukça düşük seviyelerde.

 “RUSYA, MEZOPOTAMYA BÖLGESİ İÇİN İLK BEŞ PAZARINDAN BİRİ OLMA ŞANSINA SAHİP” 

Rus turistlere yönelik Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Midyat, Adıyaman, Diyarbakır ve Hatay illerini kapsayan tur programları sunulması planlanıyor.

MEZOPOTAMYA TURLARINA İLİŞKİN İLK DETAYLAR

İSTANTOUR Kurumsal İletişim ve Operasyon Direktörü Sunay Sertel ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada: Space Travel, OneTouch.Travel ve premiera.travel gibi tur operatörü ve seyahat acentalarının ilk etapta bölgeye tur programlarını satışa sunacaklarını belirtti.

Ön bilgilere göre, Rus turistlere İstanbul – Gaziantep ve Diyarbakır – İstanbul iç hat uçuşlarıyla; İstanbul – Gaziantep – Halfeti – Şanlıurfa – Harran – Mardin – Midyat – Diyarbakır – İstanbul rotasından oluşan 6 gün / 5 gece konaklamayı içeren tur programları sunulacak.

Bu program için paket tur fiyatları ise daha sonra açıklanacak. İlk turların Kasım 2020’de düzenlenmesi planlanıyor. Programlar 2021 yılının Mart ayına kadar sürecek.