Intourist, İstanbul charter uçuşlarını 30 Nisan’a kadar uzattı

İSTANTOUR’un Kurumsal İletişim ve Operasyon Direktörü Sunay Sertel

Rus tur operatörü Intourist, 2019 yılında kış dönemi için İstanbul’a başlattığı charter uçuşlarını Nisan ayının sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Intourist’in İstanbul partner’ı İSTANTOUR’un Kurumsal İletişim ve Operasyon Direktörü Sunay Sertel ile bu uzatma kararında rol oynayan etkenleri ve charter’ların önümüzdeki yıllarda da sürdürülebilir kılınması için atılması gereken adımları ve alınması gereken aksiyonları konuştuk.

İSTANTOUR Kurumsal İletişim ve Operasyon Direktörü Sunay Sertel konuya ilişkin açıklamalarında ilk olarak, kış döneminde Rusya’nın farklı şehirlerinden İstanbul’a düzenlenen charter uçuşlarının yoğun talep gördüğünü; 2019 yılının Kasım ayından Ocak ayının ortasına kadar 30 bin koltuk pax’ına ulaşıldığını, 30 Nisan’a kadar artı 40 bin pax ile bu kış sezonunu 70 bin pax ile kapanacağını öngördüklerini belirtti.

6 AYDA 70 PAX

6 aylık dönem için 70 binlik pax’ın İstanbul turizmi için önemli olduğuna dikkat çeken Sunay Sertel; “charter’lara yönelik yoğun ilgi ve talep, uçuşların Nisan ayının sonuna kadar uzatılmasında önemli rol oynadı” dedi.

CHARTER UÇUŞLARIN UZATILMASINDA ROL OYNAYAN FAKTÖRLER   

Sunay Sertel, charterlar kapsamında sunulan tur paketlerinin Ruslar tarafından yoğun talep görmesinin nedenlerini: “uygun fiyatlarla sunulan tur programları, Intourist’in Rusya’daki gücü ve marka bilinirliği, Rusya’daki seyahat acentalarının yüzde 90’ının Intourist’in B2B satış sistemini kullanması, ISTANTOUR’un 20 yılı aşkın tecrübesiyle gelen turistleri iyi ağırlaması ve gittiklerinde tanıdıklarına tavsiye edip yeni talebin oluşması” olarak sıraladı.

“RUS TURİSTE YÖNELİK ALGIYI DEĞİŞTİRDİK”

Intourist’in İstanbul’a düzenlediği charter uçuşları ile Rus turistlerin sadece deniz-kum-güneş tatili ve her şey dahil sistemi için geldiklerine yönelik genel kanının yıkıldığına dikkat çeken İSTANTOUR Kurumsal İletişim ve Operasyon Direktörü Sunay Sertel;

RUSLARIN YENİ TERCİHİ: KÜLTÜR TURLARI

“Ruslar artık İstanbul’a kültür turlarına da geliyorlar. Kültür turlarını da tercih ediyorlar. Bunun dışında Marmara Bölgesi’nin genelinde doğa, gastronomi turizmine yönelik tur programları oluşturuyoruz. Info gezimiz kapsamında Rus basın mensuplarını ve acenta temsilcilerini ağırladık. İSTANTOUR’un bu organizasyonu Rusya’da büyük ses getirdi. Mart ve Nisan ayında günübirlik Kırklareli turları düzenleyeceğiz. İnanıyoruz ki bu programımız da yoğun ilgi görecek” dedi.

CHARTERLARI SÜRDÜRLEBİLİR KILMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Bu süreçte birtakım zorluk ve sıkıntılarla karşılaştıklarını ifade eden Sunay Sertel, bu konulara çözüm bulunması halinde Rusya’dan düzenlenen bu charter uçuşlarının artarak, sürdürülebilir bir konuma ulaşacağını söyledi.

İLK SORUN HAVALİMANI’NDA

İlk olarak İstanbul Havalimanı’nında karşılama konusunda önemli sıkıntılar yaşadıklarını ve İGA yönetiminin kendilerine yeterli desteği vermediğini belirten Sertel; “İGA Meeting Lounge’ı kullanmamıza rağmen sıkıntı yaşıyoruz. Bizim bir anda 200 – 250 yolcumuz geliyor. Yolcu isimlerini İGA Meeting Lounge personeliyle paylaşıyoruz fakat isimler karıştırılıyor ya da tabelalara yolcu isimleri yansıtılamıyor. Şu anda teknik altyapı yeterli değil. Bir an önce acentaların yolcu karşılama hakkının yeniden düzenlenmesini istiyoruz” dedi.

“OTELLER BEKLENTİLERE GÖRE DEĞİL KONJONKTÜRE GÖRE FİYAT BELİRLEMELİ”

İkinci olarak otellerin istikrarsız fiyat teklifi sumalarından dolayı zorluklar yaşadıklarını ifade eden İSTANTOUR Kurumsal İletişim ve Operasyon Direktörü Sunay Sertel; “otellerin beklentilerine göre değil; konjonktüre, mevcut siyasi ve ekonomik koşullara göre fiyat belirlemeleri gerektiğini” belirtti.

“BU SENE NEVRUZ DÖNEMİ İÇİN İRAN’IN DURUMU BELLİ…”

Sunay Sertel bu konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Oteller fiyat belirlerken; beklentilerine göre fiyat belirliyorlar. Örneğin önümüzde Nevruz dönemi var. Oteller geçen yıllarda olduğu gibi Nevruz dönemi için bu yıl da fiyatlarını artıyorlar. Nevruz’da en çok kim geliyor? İlk sırada İranlılar var sonra Azeriler ve Kazaklar… Ama en çok İranlılar geliyor. Fakat bu yıl İran’ın durumu belli; siyasi ve ekonomik kriz yaşıyorlar. Bu Nevruz’da İranlı turist sayısı geçen senelere ulaşamayacak. Ruslar bu dönemde istikrarlı bir şekilde geliyorlar.

“4 YILDIZLI OTELDE BOŞ KALAN YATAĞIN MALİYETİ 14 EURO”

Oteller de fiyatlarını belirlerken bunu göz önünde bulundururlarsa daha az kayıpla bu süreci atlatırlar. Dört yıldızlı otellerde boş kalan yatağın maliyeti 14 Euro. 23 Euro’dan fiyat verirken bir anda 35 Euro’ya çıkmamış olsa bu süreci sıkıntısız bir şekilde atlatacak. Oteller hem bizim açımızdan hem de kendileri açısından beklentilerine göre değil; konjonktüre göre fiyat teklifinde bulunmalılar.”

Son olarak Sunay Sertel, acentalar olarak bu süreçte yaşadıkları sıkıntılardan birinin de “İBB’nin hala yol belgesi vermemesi” olduğunu sözlerine ekledi.

İSTANTOUR Kurumsal İletişim ve Operasyon Direktörü Sunay Sertel, değerlendirmelerini şu sözlerle tamamladı:

“Gelen charter uçaklarımızda VIP karşılama isteyenler var fakat hizmet veremiyoruz. Buradaki en büyük engel İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tamamıyla 9+1 araçlara yol belgesi vermemesi. Umarım bu mesele en kısa sürede çözüme kavuşur”

HABER ÖNERİSİ:

Intourist’in İstanbul operasyonları tüm hızıyla devam ediyor

Intourist’ten İstanbul için yeni bir hamle gündemde

İsmail Bölükbaşı Intourist’in İstanbul atağının ayrıntılarını anlattı

Intourist’in partner’ı İSTANTOUR’dan sektör paydaşlarına destek çağrısı