Krizden çıkış için “business class” lezzetlerini marketlere satacak

Finlandiyalı havayolu şirketi Finnair, uçaklarda dağıttığı ikramları marketlerde satacak.

COVID – 19 salgınından ağır yara alan havayolu şirketlerinin önemli bir kısmı personel sayısını azaltma kararı alırken, Finlandiya’da devlete ait havayolu şirketi Finnair’den ilginç bir adım geldi.

Sputnik’in aktardığı habere göre Finnair, “business class” yolculara sunduğu ikramları, mutfak personellerini istihdamda tutmak amacıyla süpermarketlerde satacak.

Şirket, “Taste of Finnair” markalı yiyecekleri yarından itibaren marketlere dağıtacak. Şirketin ikramları arasında “ren geyiği köftesi”, “Arktik köfte” ve “Japon usulü teriyaki soslu biftek” gibi ürünler yer alıyor.

“YEMEKLER DAHA AZ TUZ VE BAHARAT İÇERECEK”

Habere göre ürünlerin fiyatı 10 ila 13 Euro arasında değişecek. Şirketin yemeklerini satacak olan K-Citymarket Tammisto mağazasının müdürü Kimmo Sivonen, Ilta-Sanomat Gazetesi’ne yaptığı açıklamada sözgelimi yiyeceklerin, insanların tat alma yetisinin azaldığı uçak koşullarında dağıtılanlara nazaran daha az tuz ve baharat içereceği bilgisini paylaştı.

Sinoven, “Bence bugünlerde herkesin biraz gezme isteği var ve şu an bu ihtiyacı biraz karşılayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Finlandiya’da hazır yemek satışlarında, COVID – 19 salgınıyla birlikte yerel işgücünün tahmin olarak yüzde 60’ının evden çalışmaya başlaması nedeniyle ilkbahar aylarından bu yana patlama yaşandı.

ŞİRKET ÇALIŞANLARININ ÖNEMLİ BİR KISMINI İŞTEN ÇIKARDI

Öte yandan yaklaşık 7 bin çalışanı bulunan Finnair, salgının başlangıcından bu yana bunların büyük bir kısmını işten çıkardı ve uçuş trafiği geçen ay, geçen yılın eylül ayına göre yüzde 91 azaldı.

Finnair Kitchen Başkan Yardımcısı Marika Nieminen, konuya ilişkin açıklamasında “Mutfak çalışanlarının çoğu geçici olarak işten çıkarıldı ve artık yeni iş ve istihdam yaratabiliriz” diye kaydetti.