Pandemi sonrası turizm tasarımla şekillenecek

Türkiye Marriot Otelleri İş Konseyi Başkanı ve Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Uygar Koçaş

Roca düzenlediği online etkinlikte Türkiye Marriot Otelleri İş Konseyi Başkanı Uygar Koçaş’ı ağırladı. TÜROB Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürüten Uygar Koçaş, konuşmasında pandemi sonrası Türkiye’nin turizmde tasarımla öne çıkacağını söyledi. 

Roca Türkiye, yaşam şekillerimizin değiştiği bu dönemde turizm sektöründe çalışanlar için sektörün geleceğine ışık tuttu. Düzenlenen online etkinlikte açılış konuşmasını Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva yaptı.

“Daha yaşanılır bir dünya için birlikte çalışacağız”

İhtiyaç ve beklentilerin hızla değiştiği bu dönemde Roca’nın inovatif çözümleriyle en iyi
kullanıcı deneyimini sunmaya odaklandığını söyleyen Oliva, “Tasarım ve mimarinin daha iyi, kaliteli ve güvenli yaşam alanları yaratmadaki önemli rolünü tartışılmaz. Roca olarak değişen ihtiyaçlara en uygun yanıtı verecek ürünlerimizi geliştirirken mimarlık ve tasarımdan ilham alıyoruz. Mimarlar ve tasarımcılarla ortak platformlar yaratıyor, bir araya geleceğimiz ve fikir alışverişinde bulunabileceğimiz etkinlikler düzenliyoruz. Türkiye’ye olan güçlü inancımızla, burada da farklı girişimlerle sektöre destek olmak, yeni işbirlikleri inşa etmek ve daha yaşanılır bir dünyaya katkı sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye Dünya’da en fazla turist ağırlayan altıncı ülke

Türkiye Marriot Otelleri İş Konseyi Başkanı ve Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Yönetim Kurulu Üyesi Uygar Koçaş ise “Turizmde gelecekle ilgili ipuçları” adlı konuşmasında Türkiye’nin can damarı olan turizm sektörünün pandemi öncesi ve sonrası durumunu anlattı. Türkiye’nin 2019 yılını 34 bin 520 milyar dolar turizm geliri ile kapadığını söyleyen Koçaş, şöyle devam etti:

“2018 yılında gelen turist sayısı bakımından Türkiye, 45,8 milyon ziyaretçi ile ilk 10 ülke içinde altıncı sırada. Dünyada en çok ziyaret edilen şehirler arasında İstanbul da sekizinci sırada yer alıyor. Turizm sektöründe görülen en ufak bir daralma başta gıda, enerji, lojistik olmak üzere neredeyse tüm sektörleri olumsuz yönde etkiliyor. Türkiye ekonomisini ciddi anlamda besleyen turizmde, pandemi sonrası da öne çıkmak ve gelirimizi artırmak istiyorsak dönüşüme hızla uyum sağlamalıyız.”

Tasarım ön plana çıkacak, bireysel seyahat artacak

Pandemi ile birlikte tatil anlayışının da değiştiğini ve hijyen ve güvenliğin ilk kriter
haline geldiğini söyleyen Koçaş, “Turizmin geleceğinin temel noktaları, dijital
turizm, teknoloji kullanımı, hızlı ve kolay temizlik, ve dışarıyı içeri taşımak olacak.
Tasarım çok daha önemli olacak. Doğal havalandırma isteği camları büyütecek, insanlar
dış ortamı iç mekanda da görmeyi, yaşamayı bekleyecek. Dolayısı ile dışarıyı içeri
taşımak yeni trend olacak. Teknoloji kullanımı ile daha az temas daha fazla kişisellik
talep edilecek. Kapadokya gibi otantik yerler başta olmak üzere, ülke içinde bireysel
seyahatler daha fazla öne çıkacak.” dedi.