Fransa karantina ilan etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kovid-19 salgını nedeniyle genel karantina ilan etti. Macron, ikinci Kovid-19 dalgasının ilkinden çok daha ölümcül olacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ulusa sesleniş konuşmasında 30 Ekim Cuma gününden itibaren ülke genelinde karantina uygulanacağını söyleyerek karantinanın 1 Aralık’a kadar uygulanacağını kaydetti.

SERBEST DOLAŞIMA 1 AY SINIRLAMA GELDİ

MARKETE, HASTANEYE VE İŞE GİTMEK SERBEST

Ülke genelinde perşembe gecesinden itibaren serbest dolaşımın en az 1 ay süreyle sınırlandırılacağını duyuran Macron, zorunlu haller dışında dışarı çıkılmaması gerektiğini, market, hastane ve işe gitmenin serbest olacağını söyledi.

Haber önerisi: Almanya’da yeni karantina kuralları belli oldu

Bar, restoran ve mağazalar kapatılacak

BÜTÜN OKULLAR AÇIK

Bu süreçte öğrencilerin daha fazla eğitimden mahrum edilemeyeceklerinin altını çizen Macron, bütün okulların açık kalmaya devam edeceğini belirtti. Üniversiteler ise uzaktan eğitimle devam edecek.

İzin belgesi olmayan dışarı çıkamayacak

Yaşlı bakımevlerine ziyaretlere izin verileceği bilgisini paylaşan Macron, insanların dışarı çıktığında yanlarında izin belgesi bulundurmaları gerektiğini kaydetti.

Hedef günlük vaka sayısını 15 bine düşürmek

Macron, salgının seyrinin her 15 günde tekrar değerlendirileceğini belirterek, hedeflerinin günlük Covid-19 vaka sayısını 5 bine düşürmek olduğunu dile getirdi.

İnsan hayatının her şeyin üstünde olduğunu vurgulayan Fransız lider, tüm çabaların salgının yayılmasını önlemeye yönelik olması gerektiğini belirterek, Fransızları daha bilinçli şekilde hareket etmeye çağırdı.

Fransız uzmanlar, günlük vakaları ve özellikle hastanelerin doluluk oranını düşürmek için tek etkili çözümün genel bir sokağa çıkma yasağı olduğunu savunuyor.

Fransa’da ilk koronavirüs dalgasında 17 Mart’tan 11 Mayıs’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı.

Fransa’da 54 bölgede 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Ülkede, son olarak 25 Ekim’de kayıtlara geçen 52 bin 10 vakayla salgının başlangıcından bu yana ülkede ve Avrupa’da en yüksek günlük vaka sayısı tespit edilmişti.