Zorunlu olmayan yolculuklar kısıtlanacak

Last Updated on 30 Ekim 2020 by Turizm Günlüğü

Avrupa Birliği, koronavirüs nedeniyle zorunlu olmayan yolculukların kısıtlanması için toplanıyor. 

Avrupa Birliği Sağlık Bakanları, koronavirüs nedeniyle Avrupa’ya zorunlu olmayan yolculukların kısıtlanmasını, bugün sanal ortamda düzenlenecek bir toplantıda görüşecek.

Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa’ya zorunlu olmayan yolculukların sınırlandırılması konusunun gündemin öncelikli maddesi olacağını vurguladı. Alman Bakan, bu toplantıda ayrıca, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini de sarsan pandemi ile ilgili gelişmelerin masaya yatırılacağını söyledi.

Fransa, Kovid-19 vakalarının artması üzerine AB içindeki sınırların açık tutulmasını ancak dış sınırların kapatılmasını kararlaştırmıştı.

Bu arada Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kovid-19’a karşı geliştirilecek aşıların dağıtımı konusunda uzlaştıklarını belirterek “Üye ülkeler aşıları aynı anda, aynı koşullarda ve AB nüfusu içindeki paylarına göre alacaklar” dedi.

Konu ile ilgili düzenlenen AB zirvesinden sonra konuşan Ursula von der Leyen, Avrupa’da salgında son durumunun çok ciddi olduğunu; vakaların, hastaneye kaldırılanların ve ölümlerin ciddi artış gösterdiğini anımsatan Von der Leyen, “Acilen harekete geçmezsek virüsün yayılması sağlık sistemlerimizi mahvedecek” diye konuştu.