“Destinasyon tanıtımı otelcilerin birinci hedefi olmalı”

TUROYD Başkanı Ali Can Aksu ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz

Last Updated on 21 Kasım 2020 by Yaşar Çelik

TUROYD 20 Kasım 2020 tarihinde Swiss Otel The Bosphorus’da düzenlediği kahvaltıda TC. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve turizm basınını ağırladı.

Toplantı açılış konuşmasında TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a katılımlarından dolayı onur duyduklarını belirtti.

“Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var”

“Turizm hafızamız bu süreç ile silinmiştir. Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var.”
Ülkemizde ve dünya genelinde turizmin durumuna gönderme yaparak; “Çıkar yol bulmaya çalışıyoruz. Bu durum en çok istihdamı vurdu, 600 bin personel evde, Kısa Çalışma Ödeneği olsa dahi ne yazık ki bu yeterli değil. Pandemiden sonra turizmi destekleyecek argümanlardan birinin kültür olduğunun farkındayız. Biz profesyoneller eskiden olduğu gibi bugün de üretmek zorundayız. Turizm hafızamız bu süreç ile silinmiştir. Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var. Sektörün desteklenmesi çok önemli yoksa ayakta duramaz” dedi.

Basın toplantısında TUROYD Başkanı Ali Can Aksu ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz turizm sektörüne ilişkin değerlendirmede bulundular.

“Sahadaki gerçek kahramanlar sizlersiniz”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Sahadaki gerçek kahramanlar sizlersiniz. Yatırım elbette önemli. Ancak yatırım profesyonellerin ellerinde değer buluyor. İçinizden gelen biri olarak biliyorum, sizler bazen bir fabrika, bir şehir gibi çalışan tesisleri yönetiyorsunuz” dedi.

Destinasyon tanıtımı otelcilerin birinci hedefi olmalı

“Turizm profesyonelleri sadece turizm değil teknoloji, tarım, kültür, sanat gibi konularda da proje üretecek, söz söyleyecek yetkinliğe sahip” diyen Yavuz, kalkınmanın en iyi kaldıraçlarından bir olan turizm sektörünün, özellikle oteller destinasyonlara büyük katkılar sağladığını ifade ederek “Şehirde olan her olay, aktivite otelcinin meselesi haline geliyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul’daki otelcilik tecrübesini tüm Türkiye’ye yaymamız lazım”

“Profesyonel otel yöneticilerimiz aslında şehirlerimizin en önemli paydaşları. Üstelik turizm profesyonelleri sahip oldukları bilginin yanı sıra sahip oldukları kültür, görgü ve dünya görüşü ile sadece turizm değil teknoloji, tarım, kültür, sanat gibi konularda da proje üretecek, söz söyleyecek yetkinliğe sahip. İstanbul’daki tecrübeyi tüm Türkiye’ye yaymamız lazım. Ülkemizde işlenecek birçok tema ve hikaye var. Basit fikri yatırımlar ile müşteri kapasitesinin arttırılabiliriz. Tüm paydaşların işbirliği içerisinde hareket etmesi gerekiyor.”

TUROYD Basın Kahvaltısı 20 Kasım 2020 tarihinde Swiss Otel The Bosphorus’da TC. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve turizm basınının katılımıyla gerçekleşti.