Verilerin açıklanma şekli Türkiye turizminin kaderini belirleyecek

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Genel Sekreteri Mehmet Gem

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği, “coronavirus verilerinin açıklama şeklinin turizm sektörünün geleceğine ilişkin büyük önem taşıdığına” dikkat çeken bir açıklama yayınladı.   

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği tarafından yapılan açıklamada; “Sağlık Bakanlığı’nın coronavirus salgınıyla ilgili verileri açıklama konusunda uluslararası kriterlere uygun davranarak hem ülkemizin hem de Türkiye turizminin ana pazarlarında güven yaratacak ortamın sağlanmasına” büyük katkı bulunacağına dikkat çekildi.

SAYD tarafından yayınlanan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

—O—

Salgınla ilgili verilerin açıklama şekli turizm sektörünün geleceği için çok önemli!

2021 turizm sezonu hazırlıklarına başladığımız bir döneme girmiş bulunuyoruz. Bu dönem erken rezervasyon açısından çok önemli bir dönem. Ülke turizmi açısından 2021 yaz sezonun nasıl geçeceği önümüzdeki aylar içinde korona virüs salgını ile yapacağımız mücadeleye bağlı olacağı aşikârdır.

Başta devletimiz olmak üzere bütün tarafların salgınla mücadelede gereken özeni göstererek vaka sayılarının artması engellenmeli ve turizm sezonunun başlayacağı mart ayına kadar kontrol altına alınması gerekmektedir.

Aynı zamanda Türkiye’nin salgın sürecine yönelik açıkladığı verilerin korona virüsle olan mücadelemize inanıp gelecek sezon ülkemizi tercih etmeyi planlayan turistler açısından çok önemlidir. Sağlık Bakanlığımızın salgınla ilgili verileri açıklama konusunda uluslararası kriterlere uygun davranarak hem ülkemizde ve hem de yolcu karşıladığımız pazarlarda güven yaratacak ortamı sağlamalıdır.

Önümüzdeki dönemde Sağlık Bakanlığımızın paylaşacağı verilerin Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine uygun şekilde açıklama yapması hiç kuşku yok ki hedef pazarlarda kaybettiğimiz güveni tekrar geri kazanma ve erken rezervasyon dönemin de ülkemize yönelik satışlara ciddi katkı sağlayacaktır. Aksi durumda hedeflenen erken rezervasyon satışlarımız olmayacağı gibi önümüzdeki turizm sezonunun başlangıç tarihi gecikecektir.

Geçen yaz başında olduğu gibi önümüzdeki sene nisan ayında yolcu beklediğimiz ülkelerin hükümetleriyle masaya oturup sınırların açılması konusunda tekrar birtakım pazarlıklar yapmak zorunda kalacağız. Bu tarz pazarlıklar yeni sezonun açılmasını geciktireceği gibi belki de 2021 yaz turizm sezonunu kaybetmemize sebep olacaktır.

Turizme ve sağlığa siyaset üstü bakılmalı ve sektöre zarar verecek politikalardan kaçınılmalıdır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın sağ duyusu ile turizm ve sağlık konusunda hassasiyet ile gereken özenin gösterilecek adımların atılacağına ve salgın sürecinden turizm sektörü olarak daha fazla yara almadan çıkacağımıza inanıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Mehmet GEM

Genel Sekreter

SAYD – Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği