Ruslar ikinci pasaport peşine düştü

Henley&Partners yetkilileri, varlıklı Rusya vatandaşlarının yabancı ülkelerden oturum alma hevesinin arttığını söyledi.

2020 yılının sonu itibarıyla Rusya vatandaşlarının ülke dışında aldığı emlak sayısının 2019’a kıyasla yüzde 20 – 30 oranında azalması bekleniyor.

Konuyla ilgili Tranio verileri üzerinden bir haber yapan Kommersant Gazetesi, düşüşe sebep olarak koronavirüs salgını bağlantılı karantina önlemlerine ve Ruble’deki değer kaybına işaret ediyor.

Ancak bu iki etkene rağmen, Rusya vatandaşlarının emlak alımına pasaport ya da daimi oturum veren ülkelerden aldıkları mülk sayısının geçen yıla göre artacağı beklentisi hakim.

İLK SIRADA YUNANİSTAN

Tranio verilerine göre, Rusyalıların 2020’de pasaport amaçlı en çok emlak aldığı ülke Yunanistan oldu. Bu ülkede Rusya vatandaşlarınca emlak alım talebinin yüzde 20 arttığı bildiriliyor.

Buna yakın oranlarda artış gözlenmesi beklenen diğer iki ülke benzer programlar uygulayan Portekiz ve İspanya.

Kasım ayında altın pasaport uygulamasını kaldıracağını duyurmasına rağmen Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden de konut alımları devam ediyor.

Rusyalıların bu kez daimi oturum için Kıbrıs’tan emlak aldığı öğrenildi.

Gazeteye konuşan Henley & Partners yetkilileri, koronavirüs salgını nedeniyle varlıklı Rusya vatandaşların yabancı ülkelerden oturum alma hevesinin arttığını söyledi.