2021 İngiltere’ye güncel giriş koşulları

2021’de seyahatler nasıl olacak? Yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerde dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Uçak biletinizi almadan önce bilmeniz gerekenler? 2021’de ülkelere güncel giriş koşulları nelerdir? Tüm bu soruların cevapları haberimizde…

YURT DIŞI SEYAHATİNE ÇIKMADAN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 MADDE

  • Aşı çalışmalarıyla birlikte 2021 yılının ikinci yarısından itibaren uluslararası seyahatlerin önünün açılacağı öngörülüyor. Herhangi yeni bir olumsuzluk (aşı, mutasyon…vb) olmadığı sürece eski seyahat ettiğimiz günlere kurallara uymayı bırakmadan dönebiliriz.
  • Gideceğiniz ülkenin giriş koşullarını öğrenmeli; size ait HES Kodu, seyahat izin belgesi, PCR testi gibi belgeleri önceden temin etmelisiniz.
  • Uçuş güvenliğiniz için yanınıza yedek maske, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerin yer aldığı hijyen kiti almanızda fayda var. Bunlara ek koruyucu yüz siperliklerinden de kullanmayı unutmayın.
  • Uçak bileti almadan önce gideceğiniz ülkenin güncel giriş koşullarını ve seyahat kısıtlamasının olmadığını kontrol edin. Uçacağınız havayolu şirketinin sürekli güncellenen web sitesini ve uçuşlara dair bilgileri incelemeyi unutmayın. Sahip olduğunuz hakları ve covid-19 önlemlerini de öğrenmeyi ihmal etmeyin.
  • Ülkelerin giriş koşulları, o ülkenin güncel covid-19 ile ilgili vaka sayısı, önlem ve tedbirlerine bağlı olduğundan her an değişip güncellenebileceğini unutmayın. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin en güncel durumunu takipte kalın.

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkıp çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs Covid-19 pandemisinde daha sağlıklı ve güvenli seyahatlerin gerçekleşmesi için ülkeler de girişlerde uyguladığı önlemleri güncelledi. Biz de Türkiye’den gidilebilecek en popüler destinasyonların güncel giriş koşullarını araştırdık.

Türkiye’den İngiltere’ye seyahat etmeyi planlayanlar için ülke girişinde uygulanan şartlar ve uçuş kısıtlamaları aşağıdaki listede yer alan bilgiler çerçevesinde sıralanıyordu. Fakat İngiltere’den son dönemde Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmesiyle İngiltere’den Türkiye’ye girişler tamamen durdurulduğu açıklandı. Bugün (2 Ocak) yayınlanan haberimize göz atabilirsiniz: İngiltere’den Türkiye’ye girişler tamamen durduruldu

İNGİLTERE

  • Uçuştan önce dijital olan Sağlık Bilgi Formunun doldurulması gerekmektedir.
  • İngiltere’ye giriş yaparken yolculuk öncesinde PCR testi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır.
  • İngiltere’ye giriş yapacak yolcuların 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir ancak seyahat günlerinden önceki 14 gün içinde aşağıdaki listede belirtilen ülkelerde kalan yolculara karantina uygulanmayacaktır.
  • https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-travel-corridors

NOT: İngiltere güncel giriş koşulları bu şekilde belirlenmiş olsa da 20 Aralık 2020 tarihinde; coronavirüsün İngiltere’de mutasyona uğraması sonrası Türkiye, ikinci bir karara kadar İngiltere uçuşlarını durdurmuş bulunuyor. İngiltere’de tespit edilen koronavirüsün mutasyona uğramış halinin Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da görüldüğünü bildirmesinin ardından Türkiye İngiltere haricinde bu ülkelere de  uçuşları durdurma kararı aldı.

İngiltere’de yeni bir koronavirüs mutasyonunun tespit edilmesinin ardından, birçok Avrupa ülkesi İngiltere’den seyahatleri yasakladı ya da yasaklamayı değerlendiriyor. Detaylar için tıklayın: Birçok ülke İngiltere’den seyahatleri yasakladı

Yurt dışından gelen tüm yolculara PCR testi zorunluluğu geldi

Bu bilgiler dışında tüm dünyada vaka sayılarının artması ve salgının hız kazanması sebebiyle yurt dışından Türkiye’ye gelişlerde ise yeni tedbirlere ihtiyaç duyuldu. Bu yeni tedbir kararı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından şöyle açıklandı:

“28 Aralık pazartesi gününden itibaren yurt dışından hava ile 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.”


Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını öğrenmek için seyahat edeceğiniz havayolu firmasının güncel duyurularını takip etmeyi unutmayın. Bunun için Türk Hava Yolları ülkelerin güncel seyahat kısıtlamaları ve Pegasus Havayolları ülke kabul şartları sayfalarını inceleyebilirsiniz.

İngiltere’den Türkiye’ye girişler tamamen durduruldu