Almanya’ya giriş şartları güncellendi

Kassel Airport Almanya

2021’de seyahatler nasıl olacak? Yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerde dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Uçak biletinizi almadan önce bilmeniz gerekenler? 2021’de ülkelere güncel giriş koşulları nelerdir? Tüm bu soruların cevapları haberimizde… Almanya giriş koşulları.

YURT DIŞI SEYAHATİNE ÇIKMADAN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 MADDE

 • Aşı çalışmalarıyla birlikte 2021 yılının ikinci yarısından itibaren uluslararası seyahatlerin önünün açılacağı öngörülüyor. Herhangi yeni bir olumsuzluk (aşı, mutasyon…vb) olmadığı sürece eski seyahat ettiğimiz günlere kurallara uymayı bırakmadan dönebiliriz.
 • Gideceğiniz ülkenin giriş koşullarını öğrenmeli; size ait HES Kodu, seyahat izin belgesi, PCR testi gibi belgeleri önceden temin etmelisiniz.
 • Uçuş güvenliğiniz için yanınıza yedek maske, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerin yer aldığı hijyen kiti almanızda fayda var. Bunlara ek koruyucu yüz siperliklerinden de kullanmayı unutmayın.
 • Uçak bileti almadan önce gideceğiniz ülkenin güncel giriş koşullarını ve seyahat kısıtlamasının olmadığını kontrol edin. Uçacağınız havayolu şirketinin sürekli güncellenen web sitesini ve uçuşlara dair bilgileri incelemeyi unutmayın. Sahip olduğunuz hakları ve covid-19 önlemlerini de öğrenmeyi ihmal etmeyin.
 • Ülkelerin giriş koşulları, o ülkenin güncel covid-19 ile ilgili vaka sayısı, önlem ve tedbirlerine bağlı olduğundan her an değişip güncellenebileceğini unutmayın. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin en güncel durumunu takipte kalın.

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkıp çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs Covid-19 pandemisinde daha sağlıklı ve güvenli seyahatlerin gerçekleşmesi için ülkeler de girişlerde uyguladığı önlemleri güncelledi. Biz de Türkiye’den gidilebilecek en popüler destinasyonların güncel giriş koşullarını araştırdık.

Türkiye’den Almanya’ya seyahat etmeyi planlayanlar için ülke girişinde uygulanan şartlar ve uçuş kısıtlamaları şöyle:

ALMANYA

 • Sizin yapmanız gerekenler: Uçuştan önce dijital olan yolcu bilgi formunu doldurmanız zorunludur.
 • Havalimanına uçuşunuzdan en az 3 saat önce gelmeniz gerekmektedir.
 • Yolcular 10 veya 14 gün karantinaya alınabilirler.

Türkiye Çıkışlı Uçuşlar için; 

Almanya’ya Türkiye’den seyahat edecek bütün yolcuların Almanya’ya varış itibari ile 0-48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi olması gerekmektedir.
PCR testi ibraz etmekten muaf yolcular;

 • Diplomatik Pasaport sahipleri.
 • Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışında görevlendirilmiş resmi personel.
 • 0-2 yaşındaki yolcular.

Riskli Ülkelerden Almanya’ya Seyahat Edecek Yolcular İçin;

Arnavutluk, Andorra, Bahreyn, Bolivya, Bosna Hersek, Botsvana, Brezilya, Bulgaristan, Kolombiya, Kıbrıs, Çekya, Ekvador, Mısır, Estonya, Esvatini (Svaziland), Macaristan, İran, İsrail, Ürdün, Kosova , Kuveyt , Letonya, Lübnan, Lesoto, Malavi, Malta, Meksika, Moldova , Karadağ, Mozambik, Kuzey Makedonya, Filistin, Paraguay, Polonya, Sırbistan, Seyşeller, Slovakya, Slovenya, Güney Afrika, St. Lucia, Sudan, İsveç, Suriye, Tanzanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Uruguay, Zambiya ve Zimbabve’den gelen yolcular varıştan 48 öncesine kadar yapılmış Antijen, PCR, RT-LAMP veya TMA testibraz etmek zorundadır. Test sonucu Almanca, İngilizce veya Fransızca olmak zorundadır.
PCR testi ibraz etmekten muaf yolcular; 0-6 yaş arası yolculardan test istenmemektedir.

Almanya’ya aşağıdaki koşullara uygun olan yolcular kabul edilecektir.

 • Almanya’ya vatandaşları,
 • Almanya’ya ait oturum sahipleri,
 • Avrupa Birliği vatandaşları,
 • Avrupa Birliği’ne ait oturum sahipleri,
 • Avrupa Birliği’ne ait D tipi vize sahipleri,
 • 17 Mart 2020’den sonra düzenlenmiş Almanya vize sahibi yolcular,
 • Almanya vatandaşlarının ve oturumu olanların evli olmayan partnerleri, ilişki bildirim formları ile,
 • C tipi vize sahibi üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları ve Gri/Yeşil (Hizmet/Hususi) Türk pasaportu sahiplerinin aile üyelerinin (sadece anne, baba ve kardeş) acil durumları halinde destekleyici belge (ölüm, düğün ve doğum belgesi vb.) sunmaları koşuluyla;
 1. Cenaze ve Düğün,
 2. 18 yaşından küçük çocukları Almanya’da yaşayan ebeveynler,
 3. Alman vatandaşı eşi ile seyahat eden kişiler,
 4. Alman vatandaşı çocukları ile seyahat edenler,
 • C tipi vize sahibi üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları ve Gri/Yeşil (Hizmet/Hususi) Türk pasaportu sahiplerinin önemli iş sebepleri (satış sözleşmesi veya bakım/onarım gibi) ile seyahatlerinde Almanya’da bulunan şirket tarafından onaylı evrakı olması şartıyla, (Toplantılara katılım hariç)
 • Avusturalya, Singapur, Yeni Zelanda, Tayland ve Güney Kore’de yaşayan yolcular (Türkiye’de daimî ikamet etmeyenler) vize veya oturum ile (vize veya oturum ihtiyaç duyuyorlar ise)
 • ABD’de bağlantılı uçuşu olan kişiler ABD oturumuna sahip olmaları halinde seyahat edebilirler.
 1. Oturum sahibi olmayan ABD vizelerinin hiçbir türü kabul edilmeyecektir,
 2. Fuarda çalışacağını kanıtlayabilen yolcular,
 3. Fuara katılacağını kanıtlayabilen yolcular,
 4. Kongreye katılacağını kanıtlayabilen yolcular seyahat edebilecektir.
 5. Turistik veya arkadaş ziyareti amaçlı seyahatlerde Servis (Gri) veya Hususi (Yeşil) pasaport sahibi kişiler kabul edilmeyecektir.
 6. Almanya’ya giriş yapan tüm yolcular Pcr test ve yaşadığı Federal Eyatletlerin belirlerdiği pandemi kurallarına göre karantinaya tabidir.
  o Fuarda çalışacak veya katılacağını kanıylayabilen misafirler karantinadan muaftır.
 7.  Karantina ve PCR test muafiyetlerinin listesi için tıklayınız.

Almanya, ‘Yüksek düzeyde kısıtlama’ uygulayan 97 ülke arasında yer alıyor. ‘Yüksek düzeyde kısıtlama’ ise şu anlama geliyor: Buraya seyahat askıya alınmış olabilir, ülke kapatılmış olabilir ya da yalnızca vatandaşı olmanız veya katı gereksinimleri karşılamanız şartıyla ülkeye giriş mümkün olabilir.

Almanya varışında ‘karantina’ uygulanırken, Türkiye dönüşünde ‘karantina’ uygulanmıyor. Fakat yurt dışından Türkiye’ye seyahat edecek yolcuların resmi otoritelerin kararı üzerine; 15 Mart 2021 tarihinden itibaren uçuş öncesi son 72 saat içerisinde “register.health.gov.tr” adresindeki Türkiye Giriş Formunu doldurmaları gerekiyor. Okuma önerisi: Türkiye’ye giriş formu hakkında her şey

Türkiye Giriş Formundan muaf yolcular ise şöyle;

 • 0-6 yaş arası yolcular,
 • Türkiye üzerinden aktarmalı olarak seyahatlerine devam edecek yolcular

Seyahatinizde herhangi bir aksaklık yaşamamak için havalimanına gelmeden önce formu doldurmanız önemli.


Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını öğrenmek için seyahat edeceğiniz havayolu firmasının güncel duyurularını takip etmeyi unutmayın. Bunun için Türk Hava Yolları ülkelerin güncel seyahat kısıtlamaları ve Pegasus Havayolları ülke kabul şartları sayfalarını inceleyebilirsiniz. Almanya giriş koşulları. Almanya giriş koşulları.