Mısır “turizm koridoru” için harekete geçti

Mısır Turizm Bakanı Khaled al-Anani

2020 yılında pandemi nedeniyle turist sayısında 4 kat düşüş yaşayan Mısır; 2021 yılı için harekete geçti.

Akdeniz Çanağı ülkelerinden. Mısır “güvenli turizm koridoru” için harekete geçti. 2020 yılında Mısır’ın yabancı turist sayısında 4 kat azalma yaşandı.

Mısır, COVID-19 sonrası ülke turizmini yeniden inşa etmek için “güvenli turizm koridorları” oluşturmak için harekete geçti.

Mısır Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, koronavirüs salgını nedeniyle ülkenin turizm gelirleri yaklaşık %70 düşüşle 4 milyar Dolar seviyesine geriledi.

Geçen yıl Mısır’ı ziyaret eden yabancı turist sayısı 3.75 kat azalarak 3.5 milyon olarak gerçekleşti. Yabancı ziyaretçilerin %65’i 2020 yılının Ocak – Şubat döneminde, yani salgından önce Mısır’a seyahat etti.

Mısır’daki otellerinin doluluk oranı ise %10 – 15 seviyelerine düştü.

Mısır Turizm Bakanı Khaled Al-Anani, “ülke turizminin toparlanmasının kademeli olacağını ve bu sürecin Mart – Nisan döneminde başlayacağını” belirtti.

“TURİZM KORİDORLARI” HANGİ ÜLKELERLE; NE ZAMAN KURULACAK?

Mısır’ın Berlin Büyükelçisi Halid Galal Abdülhamid, Alman basınına verdiği bir röportajda, ülkesinin 2021 yazı için “güvenli turist koridorları” oluşturacağını açıkladı.

Turizm koridoru, ilk olarak Mısır turizminin önde gelen kaynak pazarlarından olan Almanya ile oluşturulacak. 2019 yılında 1.9 milyon Alman turist tatil için Mısır’ı tercih etmişti.

“Turist koridorları” uygulaması ilk olarak Hurghada ve Sharm el-Sheikh destinasyonlarında uygulamaya konacak. 2021/22 kış sezonunda ise Marsa Alam ve El Gouna destinasyonları için genişletilmesi planlanıyor.