Uçakta maske takmayana 25 bin euro ceza

Covid-19 pandemisi bitene kadar yurt içi ya da yurt dışı seyahatlere uçakla gitmek zorunda kaldığınızda uyulması gereken kurallara biraz daha dikkat etmenizi öneririz. Çünkü havacılık kuralları uçuş güvenliğini esas aldığından uçak içinde ya da havaalanında yapacağınız bir kural hatası ciddi anlamda ceza almanıza neden olabilir. İşte buna bir örnek…

UÇAK İÇİNDE MASKE TAKMAYI REDDENEN İKİ YOLCU

Alman polisi, Dominik Cumhuriyeti’nden Frankfurt’a giden bir uçakta maske takmayı reddeden iki yolcunun 25 bin euro para cezasıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

25 BİN EURO PARA CEZASI İLE KARŞI KARŞIYALAR

Dominik Cumhuriyeti’nden Almanya’nın Frankfurt kentine giden bir uçağın iki yolcusu, maske takmayı reddettikleri gerekçesiyle kişi başı 25 bin euro para cezasıyla karşı karşıya. Söz konucu yolcular, hem uçakta maske takmamakla hem de uçuş ekibinin talimatlarına uymamakla suçlanıyor.

Yolcular, Punta Cana kentinden kalkan uçağın pilotunun Alman polisini bilgilendirmesinin ardından iniş sonrası gözaltına alındı. Alman havalimanı polisi, Rus vatandaşı yolculardan birinin 35, diğerinin ise 40 yaşında olduğunu belirtti.

Polis, ceza kapsamında 500’er euro kaparo ödeyen iki Rus’un, aktarma yapmak için indikleri Frankfurt’tan Moskova’ya gitmelerine izin verildiğini duyurdu.

CEZA HAVA GÜVENLİĞİ YASALARINDAN DOLAYI YÜKSEK GELDİ

Bir polis sözcüsü, para cezalarının, günlük koronavirüs önlemlerinin ihlalleri değil, hava güvenliği yasalarının ihlalleri göz önünde bulundurularak kesildiği için yüksek olduğunu bildirdi.

Kaynak: © Deutsche Welle Türkçe