Covid-19 aşısı bize tüm sınırları açmayacak!

Rusya’da yayın yapan Doktor TV’ye konuşan Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Epidemiyoloji Bilimsel Araştırma Merkezi Direktör Yardımcısı Aleksandr Gorelov, “Bu aşılamanın bize tüm sınırları açacağı konusunda o kadar iyimser değilim” ifadelerini kullandı.

Bilim insanlarının ‘Kovid pasaportlarının’ etkinliğine yönelik ortak bir strateji geliştiremedi

Rospotrebnadzor Epidemiyoloji Bilimsel Araştırma Merkezi Direktör Yardımcısı Gorelov, Kovid-19’a karşı yapılan aşılama sonrası bağışıklığın ne kadar sürdüğü sorusunun yanıtı olmadığı için bilim insanlarının ‘Kovid pasaportlarının’ etkinliğine yönelik ortak bir strateji geliştiremediğini söyledi.

Aşılama sonrası bağışıklığın ne kadar sürdüğü sorusunun yanıtı yok

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Epidemiyoloji Bilimsel Araştırma Merkezi Direktör Yardımcısı Aleksandr Gorelov, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yapılan aşılama sonrası bağışıklığın ne kadar sürdüğü sorusunun yanıtı olmadığı için bilim insanlarının ‘Kovid pasaportlarının’ etkinliğine yönelik ortak bir strateji geliştiremediğini söyledi.

“Aşılamanın bize tüm sınırları açacağı konusunda o kadar iyimser değilim”

Rusya’da yayın yapan Doktor TV’ye konuşan Gorelov, “Bu aşılamanın bize tüm sınırları açacağı konusunda o kadar iyimser değilim” ifadelerini kullandı.

Aşı bağışıklığı ne kadar sürüyor belli değil

Aşılama sonrası bağışıklığın ne kadar sürdüğü sorusuna şu anda dünyada hiç kimsenin yanıt veremeyeceğine vurgu yapan Gorelov, şöyle devam etti:

“Vurulduğunuz aşı varyantın olduğu İngiltere’de bir işe yaramayabilir”

“Dolayısıyla bir yandan aşının koruduğunu söyleyebiliriz, ancak diğer yandan da yeni ‘İngiliz varyantının’ olduğu İngiltere’ye gidiyorsunuz. Bu nedenle bilim insanları, bu pasaportun bir işe yarayıp yaramayacağı konusunu çözmeye yönelik birleşik bir strateji geliştiremedi.”
Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, ülkede Kovid-19’a karşı aşılananların elektronik kaydının devlet sitesinde tutulacağını ve aşı sertifikaları verileceğini, ancak ‘Kovid pasaportlarının gündemlerinde olmadığını belirtmişti.