Rusya’da erken rezervasyonlar ne durumda?

İzvestiya Gazetesi, bu yıl mayıs tatiline yönelik erken rezervasyonların düşük seyrettiğini ve artık korona salgını yüzünden turistlerde “son birkaç haftadan önce rezervasyon riski almama” eğilimi başladığını yazdı.

İzvestiya Gazetesi’nin sektör temsilcilerinden edindiği bilgiye göre, bu yıl yapılan rezervasyon sayısı, 2020’deki rakamların yüzde 5’i ile 20’si arasında.

Mevcut satışların ezici çoğunluğu ise ülke içi turlara ait. Gazeteye konuşan Rusya Turizm Ajansı yetkilileri, Şubat sonu – Mart başı gibi erken rezervasyonlarda artış yaşanacağı umudunda.

Federal bölge hükümetlerinin turizm bakanları da uluslararası turizmin durma noktasında gelmesi dolayısıyla bu yıl Rusya içi turlara büyük bir talep gözleneceği düşüncesinde.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre, tur operatörü TUI Russia temsilcileri, satışların “yeterince aktif” olduğunu söylüyor.

Operatörün Ocak ayı satış rakamları, geçtiğimiz yılın beşte biri seviyesinde. Destinasyonların önemli bir kısmının kapalı olmasına dikkat çeken şirket temsilcisi, bunun tatminkar bir oran olduğunu dile getirdi.

TUI Russia’nın gerçekleştirdiği erken rezervasyonların yüzde 7’si Rusya içi turlara, yüzde 91’i ise Türkiye turlarına ait.

ICS Travel Group’un satışları da geçtiğimiz yıl yakalanan rakamların yüzde 20’si seviyesinde. Operatörün sattığı turlarda Maldivler, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya içi turlar başı çekiyor.

Ancak kötümser tur şirketleri de var. Rozovıy Slon yetkilisi, Sattıkları turlar içerisinde 1 Mayıs ve sonrasına tarihlenen turların oranının yüzde 10 – 15 seviyesinde seyrettiğini belirtiyor. Yetkili, olağan sezonlarda bu oranının yüzde 40’ın altına düşmediğine dikkat çekiyor.

Şirketin sattığı turların yüzde 90’i Rusya içi, yüzde 10’u ise başta Türkiye olmak üzere dış destinasyonlarda.