Uzaya gidecek ilk turistler belli oldu

Uzay turizmi şirketi Axiom Space, 2022'de yapılacak olan uzay seyahatine katılacak üç kişiyi açıkladı.

Last Updated on 30 Ocak 2021 by Yaşar Çelik

Uzay turizmi şirketi Axiom Space, 2022’de yapılacak olan uzay seyahatine katılacak üç kişinin kim olduğunu açıkladı.

ABD Houston merkezli şirket 2022 yılının Ocak ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yapılacak 8 günlük seyahate katılacak yolcuları “Eski bir NASA astronotu olan şirketin başkan yardımcısı Michael López-Alegría’nın kaptanlığını yapacağı seyahatte, 71 yaşındaki ABD’li girişimci Larry Connor, 51 yaşındaki Kanadalı yatırımcı Mark Pathy ve 63 yaşındaki İsrailli işadamı ve eski savaş pilotu Eytan Stibbe” olarak duyurdu.

İlk özel uzay yolculuğunun bedeli 55 milyon dolar

İnsanlık tarihinin tamamen özel ilk uzay seyahatine katılacak üç kişi bu yolculuk için 55 milyon dolar (yaklaşık 405 milyon TL) ödeyecekler.

İnsanlık için bir dönüm noktası

Seyahat için 55 milyon dolar ücret ödeyecek 3 turistten, Larry Conner, Ax-1 uzay yolcuğunda pilotluk, Mark Patty ve Eytan Stibbe mürettebatta özel misyon görevi üstlenecek.

Axiom Space, ilk uzay turistlerinin yörüngede bulunacakları sürece içinde, yeryüzündeki araştırmacılar için eğitim ve deneyler içeren çeşitli yardım projeleri düzenleyeceklerini açıkladı.

Axiom Space başkan yardımcısı López-Alegría, salı günü yaptığı açıklamada, “Bu öncü uzay yolculuğunun mürettebatı, insanlığın sonsuz keşif ve ilerleme arayışında bir dönüm noktasını temsil ediyor” dedi.

SpaceX ile işbirliği

Axiom Space, turistik uzay yolculuğunda, Elion Musk’a ait SpaceX firmasının Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay kapsülünü kullanacak.

NASA, Axiom Space’in ISS’de otel inşa edeceğini duyurmuştu.

Kaynak: tr.euronews.com