Rusya’da yabancılara oturma izni ve vatandaşlık için özel vize

Last Updated on 9 Şubat 2021 by Turizm Günlüğü

Rusça bilen yabancılara oturma izni ve vatandaşlık için özel vize…

Rusya Federasyonu, Rusya vatandaşlığına başvurmak ya da uzun süreli oturum almak için Rusça bilen yabancı ülke vatandaşlarına uzun süreli özel vize vermeye başladı.

Mevcut vize rejiminde bazı değişiklikler yapan Rusya, vatandaşlık ya da oturma izni başvurusunda bulunmak üzere ülkeye gelecek Rusça bilen yabancılar için ayrı bir vize kategorisi oluşturdu.

Daha çok eski SSCB ülkelerini ve Rusya’da akrabalık ilişkisi olan kişiler veya basitleştirilmiş programla Rusya vatandaşlığına başvuru yapma hakkına sahip yabancı ülke vatandaşları bu yeni düzenlemeden yararlanabilecek.

8 ŞUBAT’TA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

8 Şubat’ta yürürlüğe giren yeni uygulama ile yabancı ülke vatandaşları otel rezervasyonu ile bir yıla kadar Rusya vizesi alabilecek.

KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Bu vize türünden yararlanmak için Rusya’da yaşayan ebeveyn ya da akrabaya sahip olan veya düz yükselen bir çizgide Rus köklerine sahip bir kişinin ebeveynleri, büyükbabaları veya büyük – büyükbabalar, SSCB dahil olmak üzere Rusya Federasyonu topraklarında veya Rusya İmparatorluğu’nda yaşayanlar, Rusça’yı anadili olarak tanımlayabiliyor ve Rusya vatandaşlığını basitleştirilmiş bir şekilde elde edebiliyor.

Haberrus’un aktardığı habere göre; bu kategoriye giren tüm yabancı ülke vatandaşları bir yıllık bu yeni vize türü ile ülkeye giriş yapabiliyor ve oturum izni veya vatandaşlık başvurusu yapabiliyor.

Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan karar 8 Şubat’ta yürürlüğe girdi.

Ayrıca yeni yayınlanan kararname ile yabancıların diplomatik, hizmet, özel, iş, turistik, eğitim, çalışma, transit, insani ve normal vize başvurularına ilişkin kategoriler yeniden düzenlendi.