Almanya’da seyahat alışkanlıkları 70’li yıllara geri döndü

Almanlar, bu yılki tatil ve seyahatler için “güvenlik” ve “fiyatlar” konusunda endişe taşıyor.

Almanlar bu yıl tekrar seyahate çıkıp, tatil yapmak istiyor. Ancak devam eden koronavirüs salgını nedeniyle “seyahatlerin güvenliği” ve “seyahatlerin fiyatları” konusunda endişe yaşıyor.

Pazar araştırma kuruluşu GfK tarafından gerçekleştirilen, 3 bin kişinin katılım gösterdiği ankete göre; 2020 yılında, Almanların yalnızca %37’si en az 5 günlük bir tatile çıktı.

Bu oran, önceki üç yıl boyunca %60 – 65 seviyelerinde gerçekleşmişti. 2020 yılındaki bu oran, son otuz yılın açık ara en düşük rakamı olarak gerçekleşti.

Ankete katılanların yaklaşık dörtte üçü, coronavirus pandemisi sırasında seyahat etme konusunda kendilerini güvende hissetmediklerini belirtti.

FİYATLAR KONUSUNDA ENDİŞE YAŞIYORLAR

Bununla birlikte, ankete göre Almanlar aynı zamanda mevcut kısıtlamalar hafifletildiğinde kesinlikle tekrar seyahat etmek istiyor.

Ankete katılanların yaklaşık yarısı bu yıl en az bir kez tatile çıkmayı planlıyor; buna göre geçen yıl bu oran %65 seviyesindeydi.

Katılımcıların üçte biri önümüzdeki aylardaki gelişmeleri beklerken, %23’ü evde kalmayı planlıyor. 2020 yılın Ocak – Şubat döneminde bu oran ise %14 seviyesindeydi.

Diğer yandan araştırmaya göre Almanlar, fiyatlar konusunda da endişeli. Ankete katılanların %77’si tatillerin bu yıl daha pahalı olmasını bekliyor.

1970’LERE DÖNÜŞ

Destinasyonlar açısından, geçen yılın kazananı açık ara Almanya (yurt içi tatiller) oldu. 2020 yılında Almanların yaklaşık %56’sı yurt içinde tatile gitti. 2019 yılında bu oran ise %34 seviyesinde gerçekleşmişti.

Yurt içi tatiller için bu yüksek seviyeye (%56) en son 1970’lı yıllarda Avrupa sahillerine kitle turizmi başlamadan önce ulaşılmıştı.

Almanya’daki en popüler tatil bölgesi % 10.8’lik (bir önceki yıla göre %5.3 artış) oran ile Bavyera Eyaleti oldu.

Bunu Baltık Denizi (Kuzey denizi) kıyılarında plaj tatili imkanı sunan üç eyalet izledi: Aşağı Saksonya %8.9 (%4.1 artış), Mecklenburg-Vorpommern %7.6 (%0.9 artış) ve Schleswig-Holstein %6 (%2 artış).

Almanya’da bu yıl da yurt içi tatiller yine popüler görünüyor. Ankete göre, 2021 yılında kesin olarak seyahate çıkacaklarını belirten Almanların üçte birinden fazlası ülke içinde tatil yapmayı planlıyor.

AVUSTURYA AKDENİZ DESTİNASYONLARINI SOLLADI

Avrupa ​​destinasyonları arasında ise ilk sırada Avusturya yer aldı.

Almanların geçen yıl Akdeniz tatili yerine Alpler’de tatil yapmayı tercih etmesi nedeniyle; Avusturya geçen yıl, yurt dışı tatil destinasyonları arasında %5.7’lik bir payla (%1.5 artış) ilk sırada yer aldı.

Almanların tatil için tercih ettiği Güney Avrupa ülkelerinin hepsinde düşüş yaşandı. Buna göre 2020 yılında tatil için en çok tercih edilen Güney Avrupa ülkeleri İtalya %5.6, İspanya %4.1, Yunanistan %3.6 olarak sıralandı.