Bakan Ersoy: Şırnak’ın turizm değerlerini öne çıkaracağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Şırnak’ı ziyaret etti. Programına, Cizre ilçesinin önemli tarihi miraslarından İç Kale ile başlayan Bakan Ersoy, Hamidiye Kışlası ve Cizre Surları’nda incelemelerde bulundu.

Şırnak’ın genç nüfusun en yoğun olduğu şehirlerden biri olduğuna işaret eden Bakan Mehmet Nuri Ersoy, genç nüfusun yoğun olduğu yerlerde Bakanlık olarak kültürel yatırımlara hız verdiklerini kaydetti.

“Bakanlığımızın projeleri kapsamında turizmi 81 vilayete yaymak var. Şırnak’ın turizm değerlerini öne çıkaracağız. İlk başta arkeolojik ve kültürel değerleriyle başlayacağız, sonra turizm değerlerini ön plana çıkararak turizm pastasından hak ettiği payı alması için Bakanlık olarak çalışacağız.” diyen Bakan Ersoy, açılışını yapacakları Kızılay Cizre Gönüllü Merkezi’nin faaliyetlerine değindi.

Cizre Gönüllüler Merkezi’nin açılışı Bakan Ersoy, Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ve diğer ilgililer tarafından yapıldı.

Törenin ardından Dengbej Evi’ni ziyaret eden Bakan Ersoy, gençlerin seslendirdiği Kürtçe ve Türkçe şarkıları dinledi.

Dengbej Evi’nden Kırmızı Medrese’ye yürüyerek giden Bakan Ersoy, esnafı da ziyaret etti. Bakan Ersoy Kırmızı Medrese ve Nuh Peygamber Türbesi’nde incelemelerde bulundu.

CİZRE’DE MÜZE KOMPLEKSİNİ 2022’DE TAMAMLAYACAĞIZ

Şırnak’taki temaslarını sürdüren Valilik ziyaretiyle sürdüren Bakan Ersoy, burada Vali Ali Hamza Pehlivan ile görüştü.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, daha sonra Bakanlığın Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce Şırnak İl Halk Kütüphanesi’ne tahsis edilen ve Valilik bahçesinde bulunan Gezici Kütüphane ile Çanakkale Tırı’nda incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy, gezici kütüphane ve Çanakkale tırını gezmeye gelen çocuklara da çeşitli hediyeler verdi.

Burada gazetecilere açıklama yapan Bakan Ersoy, başlattıkları projeler ve hayata geçirecekleri çalışmalarla ilgili incelemeler yaptıklarını dile getirerek, bazı kararlar aldıklarını bildirdi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce Kırmızı Medrese’de yürütülen restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini ifade eden Bakan Ersoy şöyle devam etti:

“İnşallah bu yıl sonuna kadar Vakıflar Genel Müdürlüğümüz Kırmızı Medrese’deki restorasyon çalışmasını tamamlayıp ilgili kurumumuza teslim edecek bu yıl içerisinde. Külliye Camisi’ni de restorasyon çalışmaları bu yıl içinde tamamlanarak tekrar hizmete alacağız.”

Şırnak’ta daha önce hasar gören 4 bin 600 metrekarelik alan üzerinde bulunan kütüphane ve kültür merkezini yeniden inşa etme kararı aldıklarını aktaran Bakan Ersoy, projelendirme ve ihale aşamasını Ağustos ayına kadar hızlı bir şekilde tamamlamayacaklarını, 2022 yılında hizmete açacaklarını anlattı.

“MÜZE KÜLLİYESİ ŞEKLİNDE HİZMET VERECEK”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cizre’deki kütüphanenin şu anda kirada bulunduğunu, burası ile ilgili de projelerin tamamlandığını ifade ederek şunları söyledi:

“3 bin 500 metrekarelik bir arsamız var. Orada bir kütüphane planlıyoruz. Mart ayında projesi hazır olur, ihalesini de yapıyoruz ve hızlı bir şekilde 2022’de onu da hizmete alacağız. Cizre İç Kale’ye de ziyaretimiz oldu. Orada da çok detaylı bir kompleks var biliyorsunuz. Bu kompleks kapsamında bir müze kompleks oluşturuyoruz. Onun da projesi tamamlandı. Mart ayında hızlı bir şekilde ihalesini yapacağız. Cizre’de, El-Cezeri Bilim ve Teknoloji, arkeoloji, kent ve etnografya müzelerinden oluşan müze kompleksini 2022’de tamamlayacağız. Burası bir müze külliyesi şeklinde hizmet verecek.”

 

MOBİL TIR PROJESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Mobil Tır Projesi olduğuna işaret eden Bakan Ersoy, Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’ni herkesin ziyaret etmesi için bütün ilçelere ulaştıracaklarını vurguladı.

Bakan Ersoy, bölgeye tahsis ettikleri gezici kütüphaneye de değinerek kütüphanesi olmayan bölgelerde ağırlıklı olarak dolaşacak tırın Türk Dil Kurumu’nun, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün, Yunus Emre Enstitüsü’nün ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kitaplarını vatandaşlarla buluşturduğunu bildirdi.

Yine Bakanlığın Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün küçük çocuklar için yüklediği yapbozları da bu ziyaretler sırasında çocuklara dağıtacaklarını, eksik olan kitapları da bu vesileyle tamamlayacaklarını dile getiren Bakan Ersoy, “Genel müdür arkadaşlarım şimdi hemen tırların başına geçsinler, ziyaret etsinler, kitap eksiklerini tamamlayalım” ifadesini kullandı.

Şırnak’ı düzenli olarak ziyaret edeceklerini ve eksiklerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kurumlara ait olanları hızla karara bağlayarak hayata geçireceklerini kaydeden Bakan Ersoy, “Açıkçası bu illere pozitif ayrımcılık yaparak, daha hızlı hizmet gitmesini sağlayacağız. Kararını aldığımız yatırımların uygulamasını hep beraber göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakan Ersoy daha sonra Şırnak Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Mehmet Yarka ile görüştü.

Şırnak İl Halk Kütüphanesi’nde de incelemelerde bulunan Bakan Ersoy, ardından Zin Çocuk Evi’ni ziyaret etti.

“TÜRKİYE SİZİNLE GURUR DUYUYOR”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şırnak programını Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nde düzenlenen akşam yemeği ile tamamladı.

“Türkiye’de sizler sayesinde çok huzurluyuz, rahatız. Sizler canınız pahasına bu ülkeyi koruyorsunuz. Bizim yaptığımızın yanında sizin yaptıklarınız çok çok daha önemli. Türkiye sizinle gurur duyuyor ama şimdi bütün İslam dünyası sizinle gurur duyuyor.” diyen Bakan Ersoy, bunun sevincini yaşadıklarını söyledi.

Güvenlik güçlerinin kazandığı başarıların tüm dünyada takdir gördüğüne işaret eden Bakan Ersoy, “Bu da bizi hem gururlandırıyor hem de dik durmamızı sağlıyor.” ifadelerini kullandı.