Rusya’nın e-vize başvuru soruları isyan ettirdi

Rusya’da elektronik vize başvurularında sorulan sorular turistlerden önce turizm sektörünün önde gelen temsilcilerini isyan ettirdi.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği, Rusya Otelciler Birliği ve Rehberler – Çevirmenler, Tur Rehberleri ve Tur Yöneticileri Derneği başkanlarının ortak imzasıyla Başbakan Yardımcısı Dmitri Çernışenko’ya bir mektup yollandı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından tek girişlik elektronik vize başvurusunda yabancı turistlere yöneltilen soruların düzeltilmesi istenen mektupta, “Başvuru anketi 39 soru içeriyor. Ama bazıları aslında toplam sayının 50’den fazla olmasına yol açan birkaç soru içeriyor” denildi.

RBC’nın haberine göre, sektör temsilcilerinin itiraz ettiği ve gereksiz gördüğü sorulardan bazıları şöyle sıralandı:

Rusya’yı ziyaret etmek isteyenlerden, sosyal ağları ve anlık mesajlaşma programlarını kullanıp kullanmadıklarını bildirmeleri, hangileri olduğunu bildirmeleri isteniyor.

Ek olarak, başvuru sahibinin bir başka ülke vatandaşlığına sahip olup olmadığı ve sahipse pasaportun alındığı yılı, pasaport numarasını bildirmeleri gerekiyor.

Vizeye başvuranın Rusya’da sahip oldukları gayrimenkul varsa adreslerini belirtme zorunluluğu bulunuyor.

Ayrıca sadece çalışılan işyeri değil, önceki iki iş yerininin bilgileri, buna ilaveten ilköğretim kurumu hariç, bitirilen okullar ve adresleri soruluyor.

Şu sorular da sektör temsilcileri tarafından eleştirilenler arasında:

  • Kâr amacı gütmeyen uluslararası veya devlet kuruluşlarının çıkarlarını temsil etme veya bunlar adına hareket etme niyeti olup olmadığı?
  • Silah, patlayıcı, nükleer, biyolojik veya kimyasal maddeler kullanma becerisi?
  • Silahlı çatışmalara katılıp katılmadıkları?
  • Rusya topraklarında, terörizmle ilgili olanlar da dahil olmak üzere yasadışı faaliyetlerde bulunma niyeti olup olmadığı?
  • Rusya topraklarında siyasi faaliyete, organizasyonuna veya finansmanına katılma niyeti olup olmadığı?