Unutulan turizm işçileri borç batağına girdi

Koronavirüs salgını dolayısıyla dibe vuran turizm sektörü 1 yıl içerisinde toplam ziyaretçi sayısı yüzde 71,34’e düştü. Devlet desteklerinin de yeterli gelmediği sektörün can damarı kan kaybediyor. Yüzbinlerce mevsimlik turizm emekçisi, işsizlik ödeneği, kısa çalışma veya ücretsiz izin ödeneğinden yararlanamıyor.

Yaşadıkları sorunları BirGün’den Aycan Karadağ’a anlatan mevsimlik turizm işçileri, borç batağında olduklarını belirterek, “Perişan haldeyiz. Turizm işçileri ikinci sınıf insan muamelesi görüyor” dediler.

VERDİKLERİ PARAYI ALMAK İSTEDİLER

İşte Aycan Karadağ’ın o haberinden öne çıkan konuşmalar:

Marmaris’te bir otelde temizlik personeli olarak çalışan Mürşittin Şahin: İşimiz askıya alındı. Aylardır işsizim. Geçen sene 3 ay çalıştık. Bu sene sezon ne zaman başlar bilmiyoruz. Bu belirsizlik bizi korkutuyor. 52 yaşındayım. Başka alanlarda çalışmak için başvuruyorum ama yaşımdan dolayı işe almıyorlar. Borçlarım çok birikti. Kredi kartlarına üzerinden haciz gelir yakında. Bu sene kısa ödenekten de yararlanamadık. İşsizlik maaşı için başvurdum. Askıda olduğum için aldığım işsizlik parasını da geri yatırmamı istediler. Halim perişan.

“PANDEMİNİN SORUMLUSU BİZLER DEĞİLİZ”

Bodrum’da kafeterya sorumlusu olarak çalışan Ümit Köse: Bizler yazın çalışıyoruz, kışın o parayla geçiniyoruz. Geçen sene zor bir süreç geçirdik. Borçlarımız birikti. Normalde sezon Mart ayında açılması gerekiyordu. Yine bir belirsizlik hakim. Sezon açılsa da nasıl kısıtlamalarla açılacak bilemiyoruz. Geçen sene 3 ay çalıştık. Turist yoktu. Kapasitemizin yüzde 50’si ile çalıştık. Bu sürecin hesabını bize ödetmeye çalışıyorlar. Birçok arkadaşımız bu süreçte başka alanlara geçti. Birçok yer açık. Artık bizlerin de açılmasını istiyoruz. Pandeminin sorumlusu bizler değiliz.

“İKİNCİ SINIF İNSAN MUAMELESİ GÖRÜYORUZ”

Marmaris’te bir otelde aşçılık yapan İsmet Yılmaz: Askı süremiz devam ediyor. Geçen sene 3 ay çalıştık. Bir yıldır iş yok. Askılar için bir ödenek çıktı. O da kesildi. Turizm işçileri devre dışı kaldı. İkinci sınıf insan muamelesi görüyoruz. Sezonun ne zaman başlayacağına dair bir şey söylenmiyor. Her şey kaos. Borçlar birikti. Elimizi nereye atsak artık yanıyor. Sektörde bazı arkadaşlar kısa ödenekten yararlanıyorlardı. Bu ödenek bir ay daha uzatıldı ama sonrası yok. Alınan kısa ödenekte zaten asgari. Sezon Nisan ayına kadar açılmazsa sektörde çalışacak insan bulamayız.

“TURİZM BİTİYOR BİZ DE BİTİYORUZ”

Cankurtaran olarak çalışan Savaş Akyüz: Bu sene pandemi biter dedik ama bitmedi. Şu anda kısa ödenekten yararlanıyorum. Miktar olarak yeterli değil. Biz yazın biriktirip, kışın harcıyoruz. Kısa ödenekte bunu yapmamızın imkan yok. Borçlarımız daha da birikti. Sezonun Nisan ayında açılması lazım. Yoksa turizm sektörü biter. Ülkenin en önemli gelir kaynağı turizm. Bu kaynak bitiyor. Biz işçiler de bitiyoruz.

“İŞÇİLERİMİZ BORÇ BATAĞINA GİRDİ, UNUTULDULAR…”

TÜRK-İŞ’e bağlı Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yeri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Marmaris Şube Teşkilat Sekreteri Güven Erdoğan: Covid ile başlayan süreçte işçilerin kayıplarının en aza indirilmesi ise toplu iş sözleşmelerine en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Maaşlarını alamayan işçiler olmadı. Ama turizm alanında birçok yer sendikasız. Bu anlamda birçok turizm emekçisi zor durumda. Mevsimlik işçiler 6 ay çalışıp, 6 ay o parayı harcar. Geçen sene çok verimsiz bir 3 ay geçirildi. Tam sezon çalışılmadı. İşçiler onun yüküyle bu seneye girdiler. Bu sene de sezon tam açılmıyor. İşçiler ne yapacak bilmiyorlar. Hepsi borç batağında. Birçoğu alan değiştiriyor. İşçiler bu dönemde ikinci sınıf insan muamelesi gördüler. Tüm işçilerimiz borç batağına girdi. Turizm işçileri unutuldu.