Şehirlerarası otobüslerde yüzde 50 kapasite uygulaması kalktı

Emeklilere Şehirlerarası Otobüslerde İndirim Kararı

Last Updated on 11 Mart 2021 by Yaşar Çelik

Aşılama çalışmaları ve normalleşme adımları ile hareketlenen seyahat sektörüne bir müjde de İçişleri Bakanlığından geldi.

Yayınlanan genelgeye göre şehirler arası otobüslerde yüzde 50 yolcu kapasitesi kaldırılırken yüksek risk grubunda bulunan iller haricinde terminal ve gar binalarındaki lokanta, restoran, kafeterya ve pastane gibi yeme-içme işletmeleri de 7 gün 24 saat açık olabilecek.

Hal böyle olunca sektörü ilgilendiren birçok iş kolu da bir nebze olsun nefes aldı. Kapasite uygulamasının firmalara olan ekonomik yükünün ortadan kalktığını belirten Biletall.com Ceo’su Yaşar Çelik, “ Bu durum aynı zamanda bilet fiyatlarında da bir iyileştirmeye gidilmesini ve pandemi döneminde azalan kara yoluna olan talebin tekrar artmasını sağlar” dedi.

Otobüs Biletlerine Talep Artacak

Kararın otobüs firmalarına birçok olumlu etkisi olacağını dile getiren biletall.com Ceo’su Yaşar Çelik, “ Hava yolu ile kara yolu firmaları arasındaki kapasite uygulama farkının giderilmiş olması geçte olsa sevindirici bir gelişme. Kapasite uygulaması bilet fiyatlarına yansıyordu bu durum firmalara olan talebin azalmasının en önemli nedenleri arasında görülüyordu. Yeni karar ile birlikte bilet fiyatlarında da bir iyileşme olacaktır. Bu da talep artışını beraberinde getirecektir. Sektör olarak tünelin ucundaki ışığı her geçen gün yaşanan gelişmeler ile daha net bir şekilde görmeye başladık“ dedi.