Bir başarı hikayesi: Temizlikçilikten otel sahipliğine!

Tuvalet temizlemekten başlayıp kendi 5 yıldızlı otelinin sahibi oldu. Senegalli Souadou Niang anlatıyor…

BBC News Türkçe’nin Facebook sayfasından yayınladığı video dünya turizminde başarı elde eden kadınların arasına bir yenisini daha ekledi.

Sıfırdan yükseldiği bugünkü işine daha öğrencilik döneminde bir otelde temizlikçi olarak başladı. Şimdi ise Başkent Dakar’ın ilk butik oteli olarak kabul edilen The Palms’ın sahibi.

Kariyerine eğitim için 18 yaşında ABD’nin Washington eyaletine giderek okul masraflarını karşılamak için girdiği Ritz Carlton otelinde temizlik görevlisi olarak başladı. Önce çalıştığı otelin yönetim birimine yükseldi ardından ülkesine dönerek 5 yıldızlı bir otel açtı.

Souadou Niang’ın sıfırdan başladığı iş hayatındaki yükseliş öyküsü başka kadınları da cesaretlendirmek için önemli bir örnek oluşturuyor.

Başkent Dakar’ın ilk butik oteli olarak kabul edilen The Palms’ın sahibi Souadou Niang

“İngilizcem çok kötüydü, yönetim birimine kadar yükseldim” 

Niang başarı hikayesini demeç verdiği yabancı basına şöyle anlatıyor:

“Hem eğitim masraflarımı ödemem lazımdı hem de Senegal’e aileme para göndermem gerekiyordu. Bir gün Ritz Carlton’ın önünden geçerken iş başvurusunda bulundum. Otelden çok etkilenmiştim ama İngilizcem çok kötüydü. İlk başta endişeliydim ama baktım ki dünyanın her yerinden birçok farklı ülkeden çalışan var. İşimi çok sevdim. Oda servisinden sonra vale kısmına geçtim ardından resepsiyonda çalışmaya başladım. Sonra misafir ilişkileri derken yönetim birimine kadar yükseldim.

“Diploma olmadan başarısız olacağınızı kim söyledi? Hayatında hiç çalışmamış kadınları işe aldım”

Özellikle kadınlar ‘diplomam yok’ diye kendi kendilerini kısıtlıyorlar. Bu diploma takıntısı nereden geliyor anlamış değilim. Ben tek kelime İngilizce bilmeyen insanlarla çalıştım, şimdi hepsi kendi işinin sahibi oldu. Diploma olmadan hayatta başarısız olacağınızı kim söyledi? Hayatında hiç çalışmamış, bilgisayara bile dokunmamış kadınları işe aldım. Gerekli eğitim ve cesaretle hepsi inanılmaz seviyelere geldi. Üstelik hizmet sektöründe müşteri sizin diplomanıza bakmaz, hayatınızı bilmez. Aklında kalan tek şey ona nasıl hissettirdiğinizdir.

Kadınlar doğuştan yöneticidir

Annelerimiz şafak atmadan kalkar, sırtına bebeğini yüklenir, başına su bidonunu koyar, yemek yapar, tarlada çalışırdı. Dolayısıyla bu ateş bizim içimizde doğuştan var. Hepimiz zaten doğuştan yöneticiyiz.

“Başta ‘seni ileride resepsiyona alacağım’ dediğim kadınlar ‘lütfen temizlik kısmında kalalım’ dediler”

ABD’deyken annemi 2002 yılında kaybettim. O gün bir daha hiç kimsenin cenazesini kaçırmayacağım diyerek kendime söz verdim. Elbette önünde sonunda dönecektim ama o gece içime bir ateş düştü. Herkes cenazedeyken ben ABD’de tek başıma kalmıştım. 2007’de de temelli döndüm. O kadar çok tecrübem vardı ki bunu muhakkak aktarmalıyım diye düşündüm. Özellikle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan ya da hiç o fırsatı yakalayamamış, kendine güvenmeyen genç kadınları seçtim. Ne acıdır ki hepsi sadece temizlik görevlisi olmak için başvurmuştu. İş görüşmesinde ‘seni ileride resepsiyona da alacağım’ dediğimde istisnasız hepsi ‘lütfen temizlik kısmında kalalım’ dediler. Bugün geldikleri nokta ise inanılmaz. Bu otel onların bebeği. Ben doğurdum onlara verdim. Onlar bakıp büyütecek.

Kadınlar isterse her şeyin üstesinden gelirler

Eğitimime ve iş hayatıma devam ederken 22 yaşında anne oldum. Bebeğimi sırtıma sararak yemek yapıyor, evi temizliyor, ardından ders çalışıyor sonra da işe gidiyordum. Bu tempo bana anormal gelmiyordu, benim etrafımdaki kadınlar hep böyleydi. 13 çocuklu bir ailenin en küçüğüyüm. Babamı 3 yaşındayken kaybettim. Annem 13 küçük çocuğa tek başına baktı, okuttu. Hayatta hep onun cesareti ve azmini örnek aldım. Her kadının içinde var bu ateş. Yeter ki bir kez tutuşturun. Bir otelde temizlik görevlisi olarak başladığım kariyerimde 5 yıldız bir otel açtım. Kadınlar isterse her şeyin üstesinden gelirler.”

2017’de açılan ve şu anda 60 kişinin çalıştığı (Yüzde 80’i kadın, yüzde 20’si erkek) The Palms Hotel’in Kurucusu Souadou Niang’un başarı hikayesini izlemek için tıklayın:

https://www.facebook.com/bbcnewsturkceservisi/videos/717947422125735/