Bedava aşıyı suistimal eden turistlere sert eleştiri!

Yabancı ülke vatandaşlarının Rusya’ya gelerek ücretsiz Sputnik V covid-19 aşısını yaptırmaları büyük tepkilere yol açtı.

turkrus.com’un Rus haber kaynaklarından aktardığı habere göre konuyla ilgili son dönemde hem Türk vatandaşlarından, hem de Moskova’da yaşayan diğer yabancı ülke vatandaşlarından farklı pek çok bilgi geldiği ifade edildi. Bilgiler arasında; “Bir alışveriş merkezinde aşı kuyruğuna girdim, sorun çıkarmadan aşı yaptırdım.”, “Özel bir klinikte 7 bin ruble ödedim, aşı oldum.”, “Aşı olmaya gittim, ‘Moskova’da oturma izni olmayana artık aşı yok, turist olarak gelen yabancılar bu işi suistimal ettiler..” görüşleri yer aldı.

“Öylece gelip aşı olmak doğru değil”

Bunun üzerine Rusya Halk Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) eski başkanı, Duma milletvekili Gennadiy Onişçenko, yabancı ülke vatandaşlarının Rusya’da ücretsiz koronavirüs aşısı yaptırmalarını şu sert sözlerle eleştirdi:

“Gelen yabancıların sağlık durumlarını bilmiyoruz, tıbbi belgelerini göstermeden aşı yaptırıyorlar. Tüm aşıların doktor reçetesiyle verildiği unutulmamalı. Öylece gelip aşı olmak doğru bir yol değil. Buna rağmen aşı vurulmaktan kaçınan vatandaşlarımıza, yurt dışından aşı olmak için bize gelen kişileri örnek almaları, kendi sağlıklarına dikkat etmeleri çağrısı yapıyorum. Sputnik V aşısının sevkiyatına ilişkin anlaşma yapılması gerekiyor.”

Moskova’da alışveriş merkezleri, tiyatrolar gibi kamusal yerlerin girişlerinde bazı yabancı ülke vatandaşlarının da pasaportlarını göstererek aşı olabildikleri bildirilmişti.