Sektör temsilcilerinden Rus turist değerlendirmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Tatillerini yurt dışında geçirmek isteyen vatandaşlarımızı yapay bir şekilde ülkede kalmaya kesinlikle zorlamayacağız” açıklaması Rusların gözde destinasyonu Antalya’yı sevindirdi.

Putin’in açıklaması sonrası rezervasyonlara olumlu yansıyan Rus turist hareketliliğini bölgenin sektör temsilcileri değerlendirdi. İşte önemli isimlerden gelen açıklamalar şöyle:

TÜRSAB Batı Antalya Bölge Başkanı Rıza Perçin: Şu ana kadar yapılan Rusya ve Ukrayna üzerinden rezervasyonlar 2019 verilerine yaklaştı. Bu şekilde devam etse bile iyi bir sezon olacak. Geçen hafta itibarıyla bölgemize charter uçuşları başladı. Rusya bölgesinden günlük bin kişi tatil için iniyor. 2019’da 6,5 milyon civarında Rus gelmişti. Bu sene 5 milyonu yakalarız.

Anatolity Sürdürülebilir Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Cem Kınay: Rusya’da da aşılama hızlı ilerliyor. Seyahat hareketliliğinde aşının etkisi önemli olacak. Aşılama böyle giderse mayıs, haziran gibi rahatlayacak. Güvenli turizm sertifikasının meyvelerini bu sene alacağız. Birçok ülkede hala bu sistem yok. Türkiye’yi Akdeniz bölgesindeki en önemli ülke olarak görüyorum.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Ülkelerin seyahat politikaları ile ilgili alacakları kararları bir an önce açıklamaları, misafirlerimize daha hızlı rezervasyon yapma noktasında itici bir güç olacaktır.

Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı: Avrupa ülkelerinde çok fazla kural var. Antalya sanki Ruslar için hazırlanmış bir destinasyon gibi hem kaliteli, sağlıklı hem ekonomik tatil imkanı sunuyor. Bu yıl Rusya’dan gelecek tatilcilerin önceki yıllara göre daha yüksek rakamlarda olmasını bekliyoruz. Rusya’dan rezervasyonlar güzel gidiyordu. Putin’in açıklamasından sonra daha yoğun rezervasyon olacak.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz: AB ülkelerinin belirledikleri dışında başka aşıyla gelenler kabul edilmeyebilir. bu nedenle sadece Antalya’da değil, Türkiye geneline gelen Rus turist sayısı artabilir.