Yat turizminde doluluk oranı yüzde 70’e ulaştı

Ramazan ve Kurban bayramları için yatlarda doluluk oranı yüzde 70’e ulaşırken, haziran ile ağustos ayları arasında yüzde 100’e yakın doluluk bekleniyor.

Koronavirüs pandemisinin başladığı 2020 yılında, izolasyonu mümkün kılması nedeniyle yat turizmine ilgi arttı. Geçen yıldan aktarılan rezervasyonlarla birlikte mavi tur pazarı, 2021’e yüzde 15 civarında dolululuk oranıyla başladı. Ocak, şubat ve mart ayında alınan rezervasyonlarla, şu an ki doluluk oranı yüzde 40 civarında. Ramazan ile Kurban Bayramı için rezervasyon oranı ise yüzde 70‘in üzerinde.

Haziran, temmuz, ağustos aylarında sektörde, yüzde 100‘lere yakın doluluk bekleniyor. Geçen yıl tekne bulmakta zorlanan turistler, bu sene erken rezervasyon yapıyor. Popüler teknelerin yaz aylarındaki çoğu haftası ise şimdiden doldu.

Yurt dışı rezervasyonlarında ise  öncelikle, Ukrayna, Rusya, İngiltere ve Kanada’dan turistler geliyor. Aşılanmanın hızlanması ve yaygınlaşmasıyla Avrupa pazarının da artması bekleniyor. Ama yurt içi talep, yurt dışı talepten daha fazla, sektörü yerli turist dolduruyor.