Rusya’nın uçuş yasağının ardında yatan nedenler neler?

Rusya’nın Türkiye uçuşlarını askıya almasının ardından “Bu kararın altında yatan tek neden Türkiye’deki artan koronavirüs vakaları mı?” sorusu gündemde… İşte Rusya’yı yakından tanıyan isimlerden Rusya’nın bu kararı almasının ardında yatan nedenler…

Geçen hafta Türkiye’de hızla artışa geçen ve rekor seviyelere ulaşan günlük koronavirüs vakalarının yanı sıra emekli amirallerin Montrö Bildirisi sonrasında Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne yönelik görüşlerin yeniden siyasetin gündemine gelip tartışma konusu olması, ardından Rusya’nın Montrö Anlaşması’na yönelik açıklaması; uluslararası arenada ise Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğinin yeniden tırmanışa geçmesi gündemde öne çıkan gelişmeler arasında yer aldı.

“UÇUŞLARI DURDURMA KARARI” ÖNCESİNDE YAŞANANLAR

Rusya’da farklı çevrelerin yanı sıra Rusya Tüketici Haklarını Koruma ve İnsan Sağlığı Denetleme Merkezi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, geçen hafta içerisinde Türkiye’de artan vakalara dikkat çekerek; Türkiye seyahatlerine yönelik yeni önlemlerin alması gerektiğini ve uçuşların askıya alınabileceğini gündeme getirmeye başladı.

Geçen hafta sonu ise Rusya – Ukrayna ile gerilimin yeniden yükselmesinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir araya gelerek; ortak bir bildiri yayınladı.

Bu buluşma sonrasında, Pazartesi günü Rusya Federasyonu Dışişleri Sergey Lavrov ise; Türkiye’nin Ukrayna’ya İHA vermesiyle ilgili soruya “Moskova, Türkiye ve diğer ülkeleri Kiev’in militarist eğilimlerinin teşvik edilmemesi konusunda uyarıyor” cevabını verdi.

Bu açıklama sonrasında Pazartesi akşam saatlerinde ise Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Rusya’nın Türkiye ve Tanzanya ile hava trafiğini sınırlayacağını açıkladı.

RUSYA’YI YAKINDAN TANIYAN İSİMLER BU KARARI NASIL YORUMLUYOR?

Uzun yıllar Rusya’da muhabirlik yapan, Medya Günlüğü Genel Yayın Yönetmeni Cenk Başlamış konuya ilişkin “Siyaset gölgesinde uçuş yasağı” başlıklı bir değerlendirme yazısı kaleme aldı.

Cenk Başlamış, Rusya’nın aldığı bu kararın perde arkasında siyasi faktörlerin de önemli rol oynadığını ifade etti.

CENK BAŞLAMIŞ: SİYASET GÖLGESİNDE “UÇUŞ YASAĞI”

Ankara – Moskova hattında son günlerde yaşanan gelişmelere dikkat çeken Cenk Başlamış; yazısında “uçuş yasağı kararında siyasetin hiç de azımsanamayacak hatta belki de belirleyici rol oynadığını” belirtiyor.

Cenk Başlamış’ın uçuş yasağı öncesinde yaşanan gelişmeler ve alınan karara ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde:

“Uçuş yasağının açıklanmasından sadece birkaç saat önce, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız hava araçları (İHA) tedarik etmesiyle ilgili soruyu yanıtlarken, “Moskova, Türkiye ve diğer ülkeleri Kiev’in militarist eğilimlerinin teşvik edilmemesi konusunda uyarıyor” dedi.

Lavrov, “Tüm ilgili ülkelere, Türkiye de bunlardan biri, mevcut durumu, Kiev rejiminin ebedi militarist açıklamalarını incelemelerini tavsiye ettiğimizi ve bu militarist eğilimleri teşvik etmemeleri konusunda uyardığımızı belirtmek isterim” diye devam etti.”

Türkiye ile Rusya arasında sıkıntı yaratan tek unsur Ukrayna değil; İdlib de iki ülke arasında uzun süredir sorun yaratan diğer konuların başında yer alıyor.

RIA NOVOSTI: KARARDA SİYASET DE AZIMSANAMAYACAK ÖLÇÜDE ROL OYNADI

RİA Novosti; Türkiye uçuşlarının durdurulmasıyla ilgili yayınladığı haberde, uçuş yasağı kararında siyasetin de azımsanamayacak ölçüde rol oynadığı” görüşünü destekleyen değerlendirmeler de bulundu.

Cenk Başlamış’ın aktardığı bilgilere göre RİA Novosti konuyu Ukrayna – Türkiye ilişkilerine getirerek şunları yazdı:

“Son günlerde dikkatler Zelenskiy’nin İstanbul ziyaretindeydi. Erdoğan Kiev’in NATO’ya üyeliği konusunda yardım sözü verdi ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinden yana olduklarını söyledi. Ayrıca, Kırım’ın Ukrayna’ya iadesi için çaba gösterecek Kırım Platformu inisiyatifine destek verdi”

Ukrayna ile Türkiye arasındaki askeri iş birliğine de değinen RİA Novosti, “Türk İHA’ları Donbass semalarında dolaşıyor” diye yazdı.

Cenk Başlamış son olarak, “Türkiye’de koronavirüs salgının tırmanışa geçmesi Rusya’nın kararında etkili olmuş görünse de nihai kararın “siyasi” olduğu ve Ankara’ya “gözdağı” vermeyi amaçladığı izlenimi doğuyor” ifadelerine yer verdi.

HAKAN AKSAY’DAN TWEET

Rusya’yı iyi bilen ve Rusya siyasetindeki gelişmeleri yakından takip eden bir diğer gazeteci Hakan Aksay ise Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin şu paylaşımda bulundu:

“Rusya, Türkiye ile uçuş trafiğine 1.5 aylık ciddi sınırlama getirdi.

Türkiye’nin dış politikasında hoşuna gitmeyen unsurlar (Ukrayna ile askerî iş birliği, Kırım Forumu’na destek, Montrö’yü yıpratan yaklaşımlar vb.) olmasaydı böyle bir karar alır mıydı?

Hayır, bence almazdı.”

Gazeteci Hakan Aksay’ın konuya ilişkin paylaşımı şu şekilde: 

PESKOV: KARAR TAMAMEN EPİDEMİYOLOJİK BİR NİTELİK TAŞIYOR

“Rusya’nın Türkiye’yle havayolu ulaşımını kısıtlama kararının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya verdiği destekle ilişkili olup olmadığı, bu kararda siyasi arka plan bulunup bulunmadığına” yönelik soruya Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: “Hayır. Bu durum, tamamen epidemiyolojik bir nitelik taşıyor. Karar, Türkiye’deki vakaların oldukça keskin bir artmasıyla ilişkili” yanıtını verdi.